Dzisiaj jest niedziela, 19 września 2021 roku , Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
strona główna

W październiku ukaże się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

 
Prasa o Almanachu
  Czary i wróżby w Ogrodzie Wandy
 
 
 
 
 
 
 
 

Muszyna: „Czary i wróżby” w Ogrodzie Wandy

Ogród Wandy w Muszynie stał się wczoraj (7 lipca) najbardziej tajemnym miejscem na Sądecczyźnie. Wypełnionym magią i pozytywną energią. To w nim bawiono się podczas dorocznego Spotkania Przyjaciół „Almanachu Muszyny”.

Tegoroczne spotkanie było już XXII z kolei. Przyjaciele i sympatycy rocznika „Almanachu Muszyny” przybyli do przemiłych gospodarzy Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, redaktor naczelnej tego wydawnictwa i Ryszarda Kruka. Kulturalna biesiada w Ogrodzie Wandy odbywa się zawsze, niezależnie od pogody, czy innych nieprzewidzianych przeciwności w pierwszą sobotę lipca. Także i w tym roku tradycji stało się zadość. W ogrodzie, zwanym popularnie „ogrodem Wandy” roztaczającym się przed zabytkową willą rodziny Mściwujewskich spotykają się przyjaciele i sympatycy „almanachu Muszyny”, a także pasjonaci i miłośnicy nie tylko ziemi muszyńskiej. Część z nich to autorzy piszący do tego rocznika – ukazującego się od wielu lat uznanego periodyku. Wydaje go Stowarzyszenie Przyjaciół "Almanachu Muszyny". Hasłem tegorocznego spotkania były „Czary i wróżby”, a jego uczestnicy, jak zawsze zadbali o stosowne stroje i miłą atmosferę. Między gośćmi krążyły sympatyczne czarownice i wróżki.

Wczoraj w Ogrodzie Wandy bawili się ludzie związani z „Almanachem Muszyny”, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, a także ze Starej Lubowli i Bardejowa na Słowacji. Były władze Muszyny na czele z burmistrzem Janem Golbą i miejskimi radnymi. - Miło było nam gościć tak liczne grono naszych przyjaciół – powiedziała naszemu portalowi Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”. – To autorzy piszący do naszego rocznika, jego ilustratorzy, darczyńcy Funduszu Stypendialnego. Zgodnie z hasłem tegorocznego spotkania króluje u nas dobra, czarodziejska magia.

Podczas tegorocznego spotkania, mającego formę balu maskowego wśród jego uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć uzdolnionych stypendystów rocznika, wywodzących się z Muszyny, Żegiestowa i Krynicy, jeszcze studiujących, bądź już pracujących. Do pokaźnego grona młodych ludzi, którzy są, bądź byli stypendystami „Almanachu Muszyny” wczoraj dołączyli kolejni uzdolnieni młodzi ludzie. Stypendia wręczała młodzieży z gmin Muszyna, Krynica-Zdrój i Stara Lubowla Małgorzata Przyboś, sekretarz Komitetu Stypendialnego.

Zostały one rozdane w ramach XIV edycji programu stypendialnego fundowanego przez przyjaciół „Almanachu Muszyny”. Wykaz tegorocznych stypendystów publikujemy poniżej. Dla Przyjaciół Almanachu Muszyny koncertowała Regionalna Kapela „Muszyniacy”. Goście mogli też zobaczyć pokaz ratowników GOPR, jak również modeli kosmicznych przygotowany przez pasjonatów z Ogniska Pracy pozaszkolnej w Muszynie. Uczestnicy tegorocznego spotkania mogli zapoznać się z jeszcze „ciepłym”, pachnącym farbą drukarską XXII rocznikiem „Almanachu Muszyny”. Periodyk wydawany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół "Almanachu Muszyny". Pierwszy numer był cienką, czterdziestostronicową broszurką, teraz „Almanach” zamienił się w gruby tom, zawierający kilkadziesiąt tekstów. Czytając go można zagłębić się w popularnonaukowe opracowania, dotyczące dziejów historycznego „Państwa muszyńskiego”, we wspomnienia o ludziach i lokalnych wydarzeniach, wiersze i literacką prozę.

Rocznik uzupełniają reportaże z imprez współorganizowanych przez redakcję. W każdym roczniku znajdują się także artykuły słowackie, prezentowane w języku naszych południowych sąsiadów. Należy też wspomnieć o imprezach towarzyszących spotkaniu. Kolejnej edycji konkursu fotograficznego, którego hasłem przewodnim jest detal architektoniczny. Jest on organizowany wspólnie z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym. Ogłoszenie wyników XI edycji konkursu fotograficznego i otwarcie wystawy pt. „Detal architektoniczny – mosty, mostki, kładki z obszaru dawnego państwa muszyńskiego” odbyło się wczoraj w Galerii pijalni w Krynicy-Zdroju.

W Bibliotece Publicznej w Muszynie ogłoszono też wyniki konkursu „O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego”, który odbywa się pod przewodnictwem znanego poety krakowskiego Adama Ziemianina, muszynianina z urodzenia. W tym roku konkurs zainaugurowano. - To coś nowego – dodaje Bożena Mściwujewska-Kruk. – Na konkurs napłynęły wiersze z całej Polski. Chcemy organizować go, co dwa lata. Także wczoraj w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie została otwarta wystawa pt. „Kwiaty i pejzaże w twórczości artystów z pogranicza Polski i Słowacji”. Jej komisarzem jest Barbara Rucka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Muszynie, kustosz Muzeum Państwa Muszyńskiego. Dzisiaj (8 lipca) przed południem w Muzeum w Muszynie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół „Almanachu Muszyny” w druga rocznicę jego ustanowienia.

Dzisiejsza debata toczyła się pod hasłem „Muszyna, czyli M jak miłość, co możemy dla niej zrobić?”. W muszli koncertowej na deptaku w Krynicy z recitalem pod hasłem. „Czar Piosenki Retro” wystąpił Wojciech Dąbrowski, twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Współorganizatorem koncertu było Centrum Kultury w Krynicy. Na kortach tenisowych na Zapopradziu w Muszynie odbył się także finał XVI polsko-słowackiego turnieju tenisowego o nagrodę „Muszynianki” i puchar burmistrza Muszyny. (MIGA) Fot. BK.

 

KOMUNIKAT - STYPENDIA NA ROK SZKOLNY/AKADEMICKI 2012/2013 Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny informuje, że Komitety Stypendialne Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny – po rozmowach z kandydatami oraz wysłuchaniu koncertów kandydatów do stypendiów artystycznych oraz zapoznaniu się z opiniami dyrekcji szkół – przyznały stypendia na rok szkolny 2012/2013, ufundowane przez Przyjaciół Almanachu Muszyny. Stypendia naukowe im. Barbary Kołodziejczak 10-misieczne za najlepiej zdaną maturę, pod warunkiem dostania się na studia magisterskie – przyznano Sebastianowi Stelmachowi i Paulinie Moroń.

Stypendia naukowo-socjalne 10-miesięczne dla wyróżniających się uczniów Liceum w Muszynie otrzymali: Anna Maślanka, Aleksander Klinkowski, Aneta Włodyka, Krzysztof Iwanicki. Stypendia naukowo-socjalne 10-miesięczne przyznawane we współpracy ze Stowarzyszeniem Amos ze Starej Lubowli dla wyróżniających się w nauce uczniów Gimnazjów w Starej Lubowli na Słowacji otrzymali: Monika Bolešová, Ľuboš Nagy. Stypendia naukowo-socjalne 10-miesięczne dla wyróżniających się uczniów Szkoły Muzycznej w Krynicy przyznano: Michałowi Bajorkowi (skrzypce), Pawłowi Klinkowskiemu (gitara), Damian Drabowi (fortepian), Karolinie Polańskiej (skrzypce). Stypendia jednorazowe przeznaczone na dofinansowanie udziału w konkursach i kursach muzycznych otrzymali: Gabriela Zysek (skrzypce), Joachim Drab (skrzypce) Stypendia naukowo-socjalne 10-miesięczne dla wyróżniających się uczniów gimnazjów z Muszyny, Powroźnika oraz Złockiego otrzymali: Justyna Hnatiuk, Diana Bomba, Zaneta Pietniunas.

Kandydatami do tak zwanych stypendiów pomostowych na pierwszy rok studiów (po spełnieniu warunków formalnych i dostaniu się studia magisterskie) są: Patrycja Święs (Muszyna), Janina Kubisz (Krynica), Mariusz Porębski (Żegiestów), Pamela Szubryt (Muszyna).

 

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2020 - Wydawnictwo "Almanach Muszyny" ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59