Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 roku , Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Pazdziernik
Listopad
Grudzień
Nasze kalendarium
strona główna
DZIEŃ ROKWYDARZENIA
11603Kardynał Bernard Maciejowski potwierdził w Krakowie przywileje i prawa nadane Muszynie przez biskupa Piotra Myszkowskiego w 1589 roku.
11897Na zebraniu wyborczym w Nowym Sączu starli się kandydaci do Rady Państwa: Jan Potoczek, reprezentant Związku Chłopskiego oraz socjalista Ignacy Daszyński. Ks. Andrzej Gruszka, proboszcz Muszyny, wypowiedział się przeciw Daszyńskiemu. Jan Potoczek został wybrany z kurii gmin wiejskich, zaś Daszyński w Krakowie.
11903Pismo "Wieniec i Pszczółka" podniosło sprawę ubiegającego się o wznowienie postępowania, skazanego w roku 1896 przez Sąd Obwodowy w Nowym Sączu na karę dożywotniego pozbawienia wolności Piotra Gościńskiego z Muszyny. Na jaw wyszły nowe okoliczności, świadczące o niewinności odbywającego karę w Zakładzie Karnym w Wiśniczu, zdaniem gazety zarówno prezydium sądu obwodowego, jak i dyrekcja więzienia, miały dopuszczać się fałszowania dokumentacji procesowej.
11931W Krynicy rozpoczęły się Hokejowe Mistrzostwa Świata z udziałem reprezentacji 9 państw. Pierwsze miejsce zajęła Kanada, drugie - Ameryka, trzecie - Austria, a czwarte - Polska.
11958W Krynicy rozpoczęły się dwudniowe Saneczkarskie Mistrzostwa Świata.
11988W sali rady Ratusza w Nowym Sączu zdjęto "herb austriacki", przedstawiający rycerza w bramnej wieży, który obowiązywał od roku 1820 i w dniu 16 marca zawieszono herb z sylwetką św. Małgorzaty walczącej ze smokiem.
21925W Krynicy dobiegły końca trzydniowe VI Mistrzostwa Polski w sportach zimowych, których piękny plakat zaprojektowała Zofia Stryjeńska.
21951W Krynicy w willi "Raj" zmarł Franciszek Kiepura. Urodził się 30 września 1877 roku w Węglowicach koło Częstochowy. Ożenił się z Marią Neuman w dniu 28 sierpnia 1901, z która miał synów sławnego Jana i Władysława. Ponownie ożenił się z Olimpią Kaczmarek. Pochowany na cmentarzu w Krynicy-Zdroju.
31604List z tej daty podaje że poddany z klucza muszyńskiego miał należne u bardiowian 13 talarów za pszenicę.
31934Tygodnik "Światowid" informuje, że Zofia Niezabitowska z Warszawy, żona pułkownika, została wybrana Miss Krynicy 1934, przez licznie zebraną wyborową publiczność na balu w hotelu 'Patria".
41580Biskup Piotr Myszkowski założył wieś Złockie.
41935Polski Związek Narciarski zainaugurował w Krynicy "Święto Zimy". Na kilkudniową imprezę złożyły się: biegi i skoki narciarskie, zawody saneczkarskie oraz popisy łyżwiarskie.
51488Delegat administratora diecezji krakowskiej Stanisław ze Świeradzic, wysłany do Muszyny w celu doglądania odbudowy zamku, w protokole informuje, że pracami kierował Piotr Sobieński, bratanek Piotra Kmity II (starosty lubowelskiego, sądeckiego, a następnie wojewody krakowskiego). Sobieński określił koszt prac na 100 florenów.
51603Biskup Bernard Maciejowski wydał dokument lokacyjny dla wsi Dubne.
51626Biskup Marcin Szyszkowski wydał w Bodzentynie przywilej dla duchownych unickich klucza muszyńskiego, aby "unię w okolicach Muszyny ochronić i utrwalić a duchowieństwo tamtejsze unickie do pogłębienia unii i do wytrwałej pracy duszpasterskiej zachęcić". Wedle ordynacji biskupa zajmowali oni placówki duszpasterskie między innymi w: Krynicy, Bereście, Florynce, Izbach, Mochnaczce, Muszynie, Dubnej, Wojkowej, Andrzejówce i Złockim. Popi zostali zwolnieni z płacenia podatków , mieli dbać o cerkwie i bez zezwolenia biskupa krakowskiego nie mogli mianować dodatkowych pasterzy.
51935Zmarł ks. Andrzej Gruszka, dlugoletni i zasłużony proboszcz w Muszynie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.
51935Rada Miejska Krynicy postanowiła sprzedać akcje kolei Muszyna - Krynica, z przenaczeniem uzyskanych pieniędzy na rozbudowę wodociągu miejskiego.
61453Fryderyk Karniowski został odnotowany jako pełniący wówczas funkcję podstarosty muszyńskiego.
61896Reskrypt J.E. ck ministra rolnictwa powierzający Antoniemu Mravincsicsowi zarząd ck. Zakładu Zdrojowego w Krynicy.
61926Ilustrowany Kurjer Tygodniowy "Światowid" poinformował, że "były prezydent ministrów i b. minister spraw wojskowych, obecnie zaś dowódca D.O.K. we Lwowie, gen dyw. Władysław Sikorski, bawi obecnie na kuracji w Krynicy". Zamieszczone jest jego zdjęcie z Leonem Nowotarskim obok Domu Zdrojowego.
71883W Krakowie zmarł Józef Szujski (ur. 16 czerwca 1835 roku w Tarnowie), wybitny historyk. Jego syn Władysław przekazał księgozbiór ojca Nowemu Sączowi w roku 1891, tworząc podwaliny pod miejską bibliotekę publiczną, noszącą dziś nazwę Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego.
71931Wydawany w Warszawie "Tygodnik Ilustrowany" zamieszcza obszerną i entuzjastyczną relację zatytułowaną - Krynica skupia uwagę świata - na temat mistrzostw świata w hokeju, jakie odbywają się z udziałem 10 państw w Krynicy.
71932Rada Miejska Krynicy nadała Marszałkowej Piłsudskiej dyplom Honorowej Obywatelki Krynicy. Dyplom wręczył burmistrz Michał Zakrzewski.
81783Nietolerancja obrządkowa doprowadziła do zniszczenia cerkwi ruskiej w Tyliczu.
81938W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbył się pokaz kołyski wykonanej według projektu Jana Bogusławskiego, jako prezent dla księżnej Juliany i księcia Bernarda, w związku z narodzinami córki Beatrix, póżniejszej królowej Niderlandów. Przypomnijmy, że Juliana z małżonkiem spędzili miesiąc miodowy w styczniu 1937 roku w Krynicy.
82019W Lublinie zmarł i został pochowany tamże na cmentarzu grekokatolickim Tadeusz Petrowicz. Urodził się w 1924 roku w Worochcie. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Worochta, W roku 1946 krótko pracował w Krynicy, a od 1 maja 1947 roku do roku 1962 przez piętnaście lat był leśnikiem kolejno w Szczawniku, Leluchowie i Muszynie. Wraz z Michałem Witowskim założył Koło Łowieckie "Jaworzyna". Po wyjeździe z Muszyny pracował w Białowieży, a potem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Napisał kilka książek o tematyce łowieckiej oraz wiele artykułów, W tym do "Almanachu Muszyny". Kochał Muszynę i przez wiele lat do niej tęsknił.
91900Raport władz cyrkułu sądeckiego do gubernium we Lwowie, dotyczący realizacji opracowanego - w ślad za ideą biskupa Kajetana Sołtyka - projektu wykorzystania wód mineralnych klucza muszyńskiego.
91903Podczas Zgromadzenia Wyborców w Nowym Sączu kandydujący na posła Wincenty Smołczyński, restaurator z Muszyny, reprezentant Partii ks. Stanisława Stojałowskiego, zarzucił posłom Związku Chłopskiego Janowi i Stanisławowi Potoczkom, że dopuścili do rozruchów żydowskich w czerwcu 1898 roku. Odebrano mu głos.
91906"Po silnym i ciepłym deszczu padającym cały dzień puściły lody na Popradzie, który zerwał most w Leluchowie, a w Muszynie zawaliły lody całą drogę do stacji i napełniła woda wszystkie domy koło drogi".
101892Lwowski "Przegląd" zamieszcza felieton, którego autor Bronisław Babel omawia stosunki własnościowe w Krynicy. Zwraca uwagę, że własność rządowa w Krynicy jest mniejsza od własności prywatnej, ta jednak jest rozdrobniona "rozstrzelana w wielkiej ilości rąk", ale fakt jej wzrostu dobrze świadczy o zaufaniu do przyszłości Krynicy, bo jak stwierdza "nie ma nic trwożliwszego na świecie, jak kapitały prywatne".
101903Deputacja Muszyny poinformowała starostę i Wydział powiatowy, że burmistrz Jan Piróg, z powodu sfałszowania uchwały Rady Gminnej został zawieszony w urzędowaniu i wyrażono mu votum nieufności.
101931"Kuryer Sportowy" przynosi obszerne informacje o hokejowych mistrzostwach świata w Krynicy. Kanada zdobyła mistrzostwo świata, zaś Austria Europy, Polska została wicemistrzem Europy.
101937Księżna Julianna, następczyni tronu niderlandzkiego, po miesiącu miodowym spędzonym z małżonkiem Bernardem w willi Patria, należącej do Jana Kiepury, opuścili Krynicę. Udali się samochodem do Budapesztu. Do Bardiowa towarzyszyli im Zalewski, reprezentant MSZ oraz hrabia Mielżyński.
111704W Krakowie wydany został uniwersał "Ordynacja na komory ceł koronnych Ichm. P. P. Pisarzom", który miedzy innymi ustalał, że komora sądecka odbierała tzw. kwity wodne oraz dokumenty z Muszyny i Piwnicznej. W znacznej części dotyczyło to handlu winem sprowadzanym z Węgier.
111870Biskup krakowski Bernard Maciejowski potwierdza ordynacje biskupa Myszkowskiego dla Muszyny.
111870Założono urząd pocztowy w Muszynie.
111928"Światowid" Ilustrowany Kuryer Tygodniowy zamieścił zdjęcia z zimowego pobytu w Krynicy Marszałka Pisudskiego oraz Marszałkowej Pilsudskiej z córkami Wandeczką i Jagódką.
121474Podpisanie umowy w Starej Wsi przyznającej Polsce odszkodowania za zniszczenia, w tym na zamku muszyńskim i okolicznych wsiach, spowodowane przez Tomasza Tarczę.
121583Biskup Piotr Myszkowski po zasięgnięciu opinii starosty muszyńskiego Stanisława Kępińskiego (Kempińskiego), na prośbę uczciwego Iwana Ludkowica, wydał mu dokument odnawiający dawny, a spalony w zamku muszyńskim, przywilej na sołectwo w Leluchowie.
121939Głos Podhala podał, że w wyborach do rady miejskiej Muszyny listy mieszczańskie zdobyły 10 mandatów, zaś listy Żydów i PPS po jednym.
121962Do sanatorium "Opolanka" w Muszynie przybyła Halina Poświatowska z domu Myga (ur. 9 maja 1935 w Częstochowie, zm. 11 października 1967 w Warszawie) – wybitna polska poetka. Wyjechała z sanatorium w sobotę, 3 marca.
131638Biskup krakowski Jakub Zadzik uposażył szkołę cerkiewną w Powroźniku jako pierwszą w dekanacie muszyńskim.
131900W Muszynie urodziła się Marjem, córka muszyńskiego kupca Eliezer i Chaje Gottlob. Jej syn Elmer Jules Mandel (ur. 12 V 1925 - zmarł 31 X 2017) jako jeden z nielicznych członków rodziny przeżył Holocaust. Mieszkał w USA, w 1998 i latach następnych odwiedzał Muszynę, autor tekstów w "Almanachu Muszyny" i donator Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny.
131938W specjalnym dodatku literacko-naukowym do "Głosu Podhala" ukazała się notka informujaca o rozbudowie publicznej szkoły powszechnej III stopnia w Muszynie. Podkreślono zasługi w tej sprawie burmistrza Jurczaka i kierownika szkoły Kazimierza Kollera.
131969W Londynie zmarł Kazimierz Wierzyński (ur. 27 VIII 1894 w Drohobyczu), poeta, prozaik, eseista. Wiersz "List z Pensylwanii" zakończył następująco: Moja miła, nie nasze to strony / Nie nasz Cząbrów, nie nasza Muszyna.
141685Szlachetny pan Paweł Dzierzkowski przyjął Prawo Miejskie Muszyny. W 1701 roku został burmistrzem Muszyny.
141738Kardynał Jan Lipski z Krakowa potwierdził swoje wcześniejsze dekrety w sprawie zezwolenia na budowę cerkwi w Tyliczu oraz zwrócenia parochowi ruskiemu zagrabionego mu mienia.
141931W Tygodniku Ilustrowanym "Światowid" ukazała się obszerna relacja z Mistrzostw Świata i Europy w hokeju na lodzie odbywanych w Krynicy. Jak podano imprezę obsługiwało ponad sześćdziesięciu dziennikarzy, w tym 23 zagranicznych. Ponadto tekst Doliną Popradu / 2 strony tekstu, w tym 7 zdjęć, min: Z Muszyny..., Na dworcu w Żegiestowie, Motyw z Andrzejówki nad Popradem, Nowy Zakład Zdrojowy w Żegiestowie..., Widok na dolinę Popradu pod Żegiestowem.
141935Zebranie w Szczawniku rolników ze wsi Szczawnik i Złockie na temat rozwoju sadownictwa. Zebranie zagaił kierownik szkoły Klehr.
151895Dwutygodnik Związek Chłopski informuje, że Sejm Galicyjski korzystnie załatwił petycję w sprawie regulacji potoku w Wierchomli Wielkiej.
151906Po oświadczeniu Zygmunta Kossowskiego lustratora z Wydziału powiatowego, że burmistrz Jan Piróg działa legalnie, 300 muszynian wtargnęło do kancelarii gminnej, wywlekło schowanego pod stołem burmistrza i mocno go pobiło, szarpiąc mu odzież na kawałki. Uratowali go syn i zięć. Także niektórym radnym się oberwało.
151945Już w trzy tygodnie po wyparciu Niemców z Muszyny (22.01.1945) rozpoczęła się nauka w szkole średniej w Muszynie.
161924W Krynicy rozpoczęły się zawody narciarskie o mistrzostwo Polski.
161928Przyjęta została ustawa budowlana (Dz.U.R.P Nr 23 poz 202). Na podstawie jej artykułu 405 opracowane zostały miejscowe przepisy budowlane dla Krynicy przez rzeczoznawcę budowlanego Komisji Zdrojowej w Krynicy, inż. arch. Jana Bieńkowskiego, lekarza zakładowego w Krynicy dra Wacława Graba-Łęckiego oraz inż. Józefa Krówkę, wiceburmistrza miasta Krynicy. Pod dokumentem widnieje podpis Przewodniczącego Komisji Zdrojowej Leona Nowotarskiego.
181858Konsystorz Biskupi pismem do proboszcza w Muszynie odmówił zezwolenia na przechowywanie w kaplicy w Krynicy Najświętszego Sakramentu.
181896Antoni Mravincsics (pochodzenia chorwackiego) reskryptem powołany został na stanowisko zarządcy Zakładu Zdrojowego w Krynicy. Do Krynicy przybył z Jasła i zamieszkał w domu rządowym "Pod Zieloną Gorką". Funkcje pełnił do roku 1903.
181934Akademia w Domu Zdrojowym w Muszynie z okazji 12-tej rocznicy wstąpienia na tron papieski Piusa XI. Akademię zagaił ks. Soja.
191524Zygmunt I Stary nadał mieszczanom muszyńskim przywilej na odbywanie targów we wtorki oraz dwóch jarmarków dorocznych w dniach 10 VI i 4 X.
191814Urodził się (Maciej) Bogusz Stęczyński, jeden z najwybitniejszych krajoznawców polskich XIX wieku, autor dzieła "Okolice Galicyi", wydanego w 1847 r. w drukarni Piotra Pillera we Lwowie, w którym zamieścił rysunek zamku muszyńskiego. Zmarł 8 VIII 1890 roku w krakowskim przytułku dla nędzarzy.
201814W Hermanowicach urodził się Bogusz Maciej Stęczyński, poeta, rysownik i podróżnik, który dokumentował krajobraz, zabytki i życie ludu wiejskiego Galicji. Wykonał między innymi rysunki: Krynicy, Muszyny i Wierchomli. Zmarł w Krakowie 7 sierpnia 1890 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.
201930Burmistrz Muszyny Antoni Jurczak został udekorowany krzyżem zasługi. Uroczystość z udziałem starosty sądeckiego dra Macieja Łacha przygotował Komitet Obywatelski pod kierunkiem dra Seweryna Mściwujewskiego. Gratulacje w imieniu gminy izraelskiej złożył adwokat dr Forscher, a w imieniu mieszczan Jan Bujarski.
201936Między Krynicą a Muszyną na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pociąg osobowy Krynica-Kraków najechał na furmankę. Koń został zabity, furmanka zdruzgotana, a woźnica został wyrzucony w zaspę śnieżną i odniósł poważne obrażenia. 80 lat później 22 lutego 2016 roku na tym przejeździe kolejowym zderzyły się samochód osobowy marki Volkswagen i pociąg osobowy relacji Warszawa–Krynica-Zdrój. W wyniku tego zdarzenia poszkodowani zostali dwaj bracia. Pogotowie Ratunkowe przetransportowało dziewiętnastolatka do szpitala w Krynicy-Zdroju. Po jedenastolatka przyleciał wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
211474Układ w Starej Wsi, w którym Maciej Korwin zobowiązał się wobec Kazimierza Jagiellończyka do odbudowy zniszczonego podczas najazdu zamku w Muszynie.
211995Generalny Konserwator Zabytków na wniosek Akademii Rolniczej w Krakowie uchylił decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Nowym Sączu o wpisaniu do rejestru zabytków Miejskiego Parku Krajobrazowego im. K. Pułaskiego w Krynicy. W efekcie zdezawuowano wysiłek dra Franciszka Kmietowicza i ofiarność tysięcy ludzi na rzecz budowy kopca i odsłonięcia pomnika K. Pułaskiego w roku 1929. Kolejnym krokiem było wywlaszczenie państwa polskiego z tego dobra kultury, przekazanego mu wolą Komitetu w roku 1939.
231922Dr Seweryn Mściwujewski wystawił świadectwo lekarskie o przydatności fizycznej do zawodu nauczycielskiego dla Anny Rudówny. Stwierdził że "nie wykazała żadnych zboczeń w organizmie", w tym "rażącego oko wyglądu zewnętrznego, wydatnych kalectw i ułomności, ....." "któreby uniemożliwiały jej prace nauczycielską". Dlatego może być poddana egzaminowi celem przyjęcia do seminarium nauczycielskiego. Tego samego dnia wystawione zostało "świadectwo moralności" przez naczelnika gminy Muszyna Antoniego Jurczaka oraz ze strony urzędu parafialnego obrządku rzym. kat. ks. J. Gawora, stwierdzające że Anna Rudówna zamieszkała w Muszynie od 1 września 1921 roku, urodzona 19 maja 1902 roku "zachowywała się przez przeciąg jej pobytu w tutejszej gminie wzorowo, moralnie i nie dawała powodu do zażaleń". Świadectwo wydano celem dopuszczenia do egzaminu dojrzałości.
232015Film Ida z udziałem Joanny Kulig, rodem z Muszynki, byłej stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, otrzymał Oskara w kategorii film nieanglojęzyczny.
241685Beatyfikacja Szymona z Lipnicy w efekcie starań wznowionych w roku 1661 przez biskupa Andrzeja Trzebickiego oraz króla Jana Kazimierza. Błogosławiony Szymon z Lipnicy zmarł 18 VII 1482, jego rzeźba znajduje się we wnęce zewnętrznych ścian kościoła w Muszynie
241906Warszawski tygodnik 'Wędrowiec" zamieścił artykuł "Polacy na Spiżu", nawiązujący do tekstu jaki ukazał się w "Nowinach Podhalańskich", wychodzących w Nowym Targu. Pisma przypomniały główne fakty związane z tak zwanym "zastawem spiskim".
241959Zmarł i pochowany został na cmentarzu w Żegiestowie Wsi mgr Jan Szul załozyciel i dlugoletni kierownik apteki w Żegiestowie w pensjonacie Żegotka.
242010Przeżywszy 86 lat zmarł w Krakowie Stanisław Miczulski, wielki miłośnik Muszyny i badacz jej dziejów, autor tekstów w "Almanachu Muszyny".
251817Assesorowie Muszyny Wojciech Wilczyński oraz Stanisław Pawłowski skarżyli się zwierzchności na straty, jakie mieszkańcom Muszyny spowodowała powódż z roku 1813. Mieszczanie domagali się zrzeczenia się przez proboszcza dziesięciny okopowej z gruntów zniszczonych przez wody Popradu i Muszynki.
251880We Lwowie zmarł śmiercią samobójczą Antoni Schneider, wielce zasłużony kolekcjoner i dokumentalista dziejów Galicji. Teki Schneidera stanowią nadal przedmiot badań.
251938W Nowym Sączu staraniem Zarządu Głównego Związku Ziem Górskich odbyła sie konferencja powiatowa poświęcona sprawom gospodarczo-turystycznym powiatu nowosądeckiego. Wśród jej uczestników byli inż. Józef Krówczyński, burmistrz Krynicy, Kazimierz Olszewski, reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu oraz Metody Trohanowski, sekretarz Łemkosojuzu. Ze spraw dotyczących naszego regionu podniesiono potrzebę budowy i naprawy dróg Muszyna - Piwniczna oraz Nowy Sącz - Krynica. Profesor Walery Goetel, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ziem Górskich zapowiedział że zbiory dra Franciszka Kmietowicza mają znaleźć się w całości w Muzeum Sadeckim i maja być udostępnione dla kuracjuszy z okolicznych uzdrowisk i letnisk. Opublikowane pod datą 1 marca 1938 sprawozdanie z omówieniem i podsumowaniem obrad, w tym szerokiej dyskusji, podpisał dr Maciej Łach, starosta nowosądecki, przewodniczący Rady Regionalnej Ziemi Sądeckiej.
261897W związku z kandydowaniem Józefa herbu Rawicz Znamirowskiego, burmistrza Krynicy, do izby deputowanych Rady Państwa, niechętna mu gazeta Związek Chłopski, reprezentująca kontrkandydata Stanisława Potoczka, zacytowała ks. Andrzeja Gruszkę, proboszcza Muszyny, który miał stwierdzić, że Znamirowski to mason. Już po wyborach gazeta zamieściła sprostowanie, że ks. Gruszka nie wyraził takiej opinii. Znamirowskiego wybrano posłem z kurii 5, tak zwanej powszechnej.
261908Ck Starostwo w Nowym Sączu orzekło karę aresztu przez 24 godziny wobec Jana Kwiecińskiego grabarza w Muszynie, za przekroczenie meldowania obcych.
271782Austriacki dekret gub. poleca zająć bezzwłocznie dobra biskupstwa krakowskiego w Galicji położone, w tym dobra stołowe biskupów krakowskich, tzw. państwo muszyńskie, na które składały się: miasteczka Muszyna i Tylicz, wsie: Banica, Berest, Brunary Wyżne i Niżne, Czarna, Czertyźne, Czyrna, Dubne, Florynka, Izby, Jastrzębik, Jędrzejówka, Jaszkowa, Kamianna, Krynica, Leluchów, Mochnaczka Wyżna i niżna, Muszynka z wójt., Milik, Piorunka, Polany, Powroźnik, Żegestów, Słotwiny, Śmietnica, Szczawnik, Stawisza, Wawrzka, Wirchomla mała, Wojkowa, Złockie, Zubrzyk.
271887W Krościenku zmarł Jan Petryk urodzony w Muszynie w roku 1859, syn Andrzeja, rolnika. Studiował na Wydziale Prawa UJ w latach 1878/79 i 1881/82. Był auskultantem w ck Sądzie Powiatowym w Krościenku.
271908W Żegocinie urodził się ksiądz prałat Kazimierz Zatorski, proboszcz parafii w Muszynie w latach 1942 - 1956. W roku 1965 wyróżniony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Ojca Świętego.
271937W Społeczno-Literackim Tygodniku Kobiecym "Bluszcz" zamieszczone zostały dwa zdjęcia przedstawiające Sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Lwigród" w Krynicy. Zwraca uwagę zdjęcie okrągłej sali jadalnej ze znajdującymi się we wnękach obrazami Feliksa Wygrzywalskiego "Tańce" oraz unikalnego zdjęcia malowidła na suficie.
281864Etapem do Nowoniżgorodu wysłany został Wincenty Smołczyński, powstaniec z 1863 roku, walczył w oddziale Iskry, ranny w bitwie pod Górami został wzięty do lazaretu w Kielcach. Po ucieczce z zesłania osiedlił się w Muszynie, gdzie w roku 1871 ożenił się z Zofią z Miczulskich. W roku 1876 objął restaurację kolejową Muszyna-Krynica (willa Zorza) i takową prowadził przez 25 lat. Należał do różnych towarzystw, w roku 1900 z ramienia stronnictwa ludowego ks. Stojałowskiego, przez radę delegatów w Rzeszowie, wybrany został na kandydata do Rady Państwa w Wiedniu. W roku 1902 z żoną i dwoma synami Józefem i Karolem wyemigrował do Ameryki, początkowo mieszkał i pracował w Detroit, a potem od roku 1907 w Buffalo. Wydał książkę "Historya Osady Polskiej i Parafij Polskich w Detroit".
281875Ck Starostwo Górnicze w Krakowie tworzy w Żegiestowie pierwszy okręg górniczy dla źródła "Anna".
281933Rada gminna Andrzejówki uchwaliła budżet na rok 1933, z ciekawostek wspomnijmy, że pensję naczelnika gminy ustalono na 130 złotych, zaś oglądacza zwłok 15 i oglądacza bydła 65 złotych.
281937Czasopismo "Ilustracja świąteczna" poinformowało, że p. Malczewska została wybrana "Miss Patria" w trakcie balu zorganizowanego w Krynicy w hotelu "Patria", będącego własnością Jana Kiepury.
282009Słowami starego Bodzionego "Kto Ziemianina nie czyta! Ten nygus i łachmyta! Amen" Adam Ziemianin zakończył pisanie książki "Z nogi na nogę".
291928W Muszynie zmarła Maria z Krynickich Bębynek, matka Władysława Antoniego Bębynka, autora książki "Starostwo muszyńskiej, własność biskupstwa krakowskiego". Była gospodynią domową ożenioną z Józefem Bębynkiem roku 1885.

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59