Dzisiaj jest środa, 11 grudnia 2024 roku , Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Pazdziernik
Listopad
Grudzień
Nasze kalendarium
strona główna
DZIEŃ ROKWYDARZENIA
11879Mieszkańcy Krynicy wystosowali list do Józefa Kraszewskiego informując go że postanowili na pamiątkę jego pobytu przed 13 laty w Krynicy wznieść trwałą ławkę z napisem "Zakątek Józ. Ign. Kraszewskiego w r. 1866 na pamiątkę Jego jubileuszu 1879". Projekt opracował Wojciech Gerson.
11881Uroczyste odslonięcie w Krynicy ławki z popiersiem Kraszewskiego. Podczas uroczystości przemówil ceniony bibliotekarz lwowianin Henryk Schmitt.
11882Staraniem księżnej Leonowej Sapieżyny w Krynicy zorganizowana została loteria fantowa "w celu przysporzenia funduszu na budowę rz-kat. kościoła w Krynicy". Księżna wyjednała 800 fantów, w tym "drogocenny fant N. Pana, srebrny serwis do herbaty".
11925Ilustrowany Kuryer Tygodniowy "Światowid" poinformował o wizycie w Krynicy na wakacjach prezesa rady ministrów i ministra skarbu Władysława Grabskiego oraz licznych ministrów, wojewodów, posłów i senatorów. Tekst opatrzony zdjęciem gości przy obiedzie na werandzie Domu Zdrojowego.
11928Nowo wyświęcony ks. Józef Skwirut został mianowany wikariuszem w Muszynie. W latach następnych był proboszczem w Żegiestowie.
21897Data najstarszego stempla dziennego poczty w Muszynie w kolekcji AM zamieszczonego na Recepisie wezwania, ze strony ck notariusza Jana Arleta jako komisarza rządowego w Muszynie, doręczonego dla Władysława Niteckiego w Makowie.
21927W willi "Leśna Polana" w Krynicy przebywał Jan Kiepura ze swoją ówczesną narzeczoną Zofią Batycką. Właścicielami willi byli doktorostwo Strokowie, a jej projektantem artysta malarz Rudliczek.
21951Władysława Gomułkę, przebywającego z żoną Zofią na urlopie w Domu Zdrojowym w Krynicy aresztował podpułkownik Józef Światło (niektóre źródła podają datę 31 lipca).
21970Kardynal Karol Wojtyła metropolita krakowski, przyszły papież Jan Paweł II przybyl do Muszyny na krótki wypoczynek, w tym dniu odprawił mszę w Domu Zakonnym sióstr Elżbietanek w Muszynie.
21999W Muszynie zmarł Jerzy Udziela (ur. 1921 we Wrześni), architekt, artysta akwarelista, żołnierz ZWZ i AK. Autor wielu muszyńskich akwarel. Był wnukiem Seweryna Udzieli, wybitnego etnografa pierwszego kustosza i dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
22008W Muszynie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika Karola kardynała Wojtyły. Aktu tego dokonali: ks. biskup dr Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej oraz ks. arcybiskup Bambergu dr Ludwig Schick oraz ks. prałat Józef Wierzbicki, proboszcz parafii św. Józefa w Muszynie. Pomnik zaprojektował dr Jacek Kucaba z Tarnowa, a odlany został w pracowni Zbigniewa Porady z Zaczernia koło Rzeszowa. Komitetem Budowy kierowała Małgorzata Bajorek, przy wsparciu między innymi Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, redaktor naczelnej Almanachu Muszyny.
31749Konsekracja kościoła w Muszynie pw. Nawiedzenia NMP oraz św. Stanisława Biskupa, św. Józefa i św. Stanisława Kostki. Poświęcenia kościola, którego budowę z przerwami prowadzono od 1676 r., dokonał biskup Andrzej Załuski.
31907W Muszynie zmarł o godzinie 6 wieczorem w wieku 41 lat Edward Rudy właściciel apteki. W nekrologu wydanym drukiem J. K. Jakubowskiego w Nowym Sączu (w zbiorach AM) oznajmiał "W smutku pozostała żona z rodziną zaprasza Krewnych, Przyjaciół, i Znajomych na obrzęd pogrzebowy, który odbędzie się 5-tego bm. o godz. 8 3/4 rano wprost na cmentarz. Nabożeństwo żałobne za spokój duszy ś. p. zmarłego odbędzie się dnia 6. sierpnia b. r. o godzinie ( ) w kościele parafialnym w Muszynie".
31958Otwarto Muzeum Pamiątek Muszyny zorganizowane przez Karola Rojnę, Prezes Koła PTTK, w budynku Nadleśnictwa w Muszynie wraz z wystawą fotograficzną Piękno Muszyny Zdroju (fotogramy Adama Czarnowskiego z Warszawy i Mieczysława Jarończyka z Nowego Sacza). W Domu Zdrojowym odbyła się zabawa taneczna, z której dochód przeznaczono na Muzeum.
41659Akt biskupów krakowskich potwierdza, że venerabilis Andreas Mieyski (poprzednio diakon w Powroźnikach) był oficjałem unickim, ustanowionym przez biskupów dla Unii i Unitów w dobrach muszyńskich.
41888Umiera Karol Medwecki, właściciel i zarządca Zakładu Zdrojowego w Żegiestowie w latach jego prosperity 1868-1888. Zbudował wille i pensjonaty: Alojzówka, Karolówka, Popielatka, Dom nad Potokiem, Nad Wodospadem, Żegotka, Największym przedsięwzięciem było wystawienie trzypiętrowego Domu Zdrojowego nad źródłem Anna. Unowocześnił urządzenia zabiegowo-lecznicze. Ożeniony z Zofią Wodczyńska nie zostawił potomków ani testamentu. Trudy pracy zawodowej spowodowały u niego pod koniec życia zaburzenia psychiczne, co skutkowało odsunięciem go od zarządu, pochowany został w nieznanym miejscu na cmentarzu w Muszynie.
41904Panie z pensjonatu p. Burzyńskiej (Wisła) złożyły 200 koron na fundusz utrzymania stałego księdza rz. kat. w zakładzie zdrojowym w Krynicy. Kwotę zlożono na książeczkę oszczędności i wręczono p. Mravincsicsowi, zarządcy zakladu. W ten sposób dołożyły się do kwoty 800 koron zadeklarowanej rocznie na ten cel notarialnie przez stałych mieszkańców Krynicy.
41912Gniazdo "Sokoła" w Muszynie zorganizowało festyn, w którym zbiorowy udział wzięło gniazdo "Sokoła" Nowy Sącz.
41929W Krynicy odbyła się narada przedstawicieli zarządów i właścicieli willi z Krynicy, Rabki, Szczawnicy, Zakopanego i Żegiestowa na temat oferty pożyczkowej banków z Paryża. Wybrano Komitet Pożyczkowy Uzdrowisk Województwa Krakowskiego w skład którego weszli między innymi poseł Krukierek z Żegiestowa oraz adwokat dr J. Westreich z Krynicy.
41933W Krynicy spłonęła obudowa odwiertu wody mineralnej. Fakt ten uwieczniła na zdjęciu FOTOMA Uniwersalny Skład Przyborów Fotograficznych w Krynicy.
41934Atrakcją dancingu w Tęczy był konkurs piękności. "Miss Muszyny" została amerykanka Mary Gaerker przebywająca tu z matką na kuracji.
51391Władysław Jagiełło potwierdza biskupowi Janowi Radlicy dwa dokumenty wydane przez Kazimierza Wielkiego dotyczące Muszyny, a ponadto przyznaje mieszkańcom miast i wszystkich wsi przynależnych do zamku muszyńskiego prawo zakupu soli z żup bocheńskich i wielickich, a także prawo handlu nią z Węgrami.
51866Józef Ignacy Kraszewski wspólnie z Tadeuszem Langiem udał się z Krynicy furką do Zakopanego.
51894Do Krynicy przybyła pod kierownictwem prezesa Lipińskiego wycieczka dwudziestu "Sokołów" z Nowego Sącza. Powitała ich muzyka pod kierownictwem Wrońskiego, a radca Sokołowski wyznaczył im kwatery. Po ćwiczeniach wolnych, dźwiganiu ciężarów oraz ćwiczeniach na przyrządach "Sokołowie" udali się do teatru gdzie odegrano "Wiśliczanki", operę Dmuszewskiego. Po przedstawieniu odbyły się tańce, które trwały do rana.
51934W Nowinach Podhalańskich reklamy muszyńskich firm: M. Serwin - materiały elektro i radio-techn., Restauracja Jana Bujarskiego, Piekarnia katolicka Józefa Gurguli, Piekarnia Sterna Benjamina, Pensjonaty "Góral", "Maria", "Jaworzyna", "Zacisze" i "Dom katolicki", Wystawa kilimów huculskich Grzegorza Pozudzińskiego, Wille Dzięgielewskich i "Światowid", Józef Woźniak - rzeźby regionalne, Bazar pamiątek Jana Bukowca, Pralnia chemiczna Teofila Czerwińskiego, Zakład fryzjerski Stanisław i Helena, Lwowski zegarmistrz Henryk Fruchtman, Wędliny Jana Olipra, Jatka chrześcijańska Tyliszczaka.
61884Teatr Lwowski wystawił w Krynicy sztukę Kazimierza Zalewskiego "Górą nasi". Afisz znajduje się w Muzeum Teatralnym w Warszawie.
61914"Kuryer Lwowski" donosi, że w Muszynie aresztowano 10 moskalofili, których posądzono o planowanie wysadzenia mostu w Muszynie i odstawiono ich do sądu karnego w Starym Sączu.
61927Staraniem krynickiego oddziału "Związku Legjonistów Polskich" w Domu Zdrojowym odbyła się uroczysta akademia w rocznicę wymarszu "pierwszej kompanii kadrowej legjonowej". Uroczystość otworzył wojewoda Darowski, wystąpił chór Echo.
71878Profesor UJ dr Karol Olszewski rozpoczyna badania zdrojów mineralnych zlokalizowanych w okolicy Krynicy i Muszyny pod kątem "rozbioru chemicznego". Wyniki trwających do 23 sierpnia badań opublikował w roku 1882 w wydawnictwie Akademii Umiejętności w Krakowie w ramach "Sprawozdania Komisyi Fizyjograficznej" (tom XVI).
71881W "Tygodniku Powszechnym" zamieszczona została rycina "Żegestów Zakład leczniczy" wykonana w technice drzeworytu sztorcowego przez Anatola Ciechomskiego.
71887Po ponad 30 latach sprawowania funkcji lekarza zdrojowego w Krynicy ustąpił zasłużony dla rozwoju Krynicy dr Michał Zieleniewski. Autor 168 prac z zakresu medycyny i balneologii. Założyciel pism Zdrojowisko (1872-74) oraz Krynica (1873-77). Zmarł w Krakowie 16 IV 1896.
71900Rozporządzenie Wydziału krajowego Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem w przedmiocie przedłużenia Wydziałowi powiatowemu w Nowym Sączu koncesyi do pobieraniua opłat mytniczych na drogach powiatowych: Krzyżówka-Muszynka, Krzyżówka-Krynica-Muszyna i Krzyżówka-Nowy Sącz na przeciąg dalszych lat pięciu.
81697Rozstrzygnięto spór między plebanem muszyńskim Adamem Andrzejem Lebdą a wsią ludnością Zubrzyka o granice i ziemie, przynależące w Wierchomli do parafii muszyńskiej.
81818Zmarł Bazyli Dubniański, ostatni proboszcz greckokatolickiej parafii Dubnego,w roku 1820 proboszcz Leluchowa Andrzej Mikułowicz przejął Dubne jako filię parafii w Leluchowie.
81908Przyszły lekarz zdrojowy w Muszynie Seweryn Mściwujewski ożenił się w Krakowie z Wandą z domu Chrapczyńską (1875-1967); z którą miał trzech synów: Czesława (ur. i zm.1909), Stefana (1910-1961), Kazimierza (1911-1968). Córką Kazimierza jest Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny". Ślub odbył się w kościele św. Floryana w Krakowie.
81938Odbyła się uroczystość poświecenia kamienia węgielnego pod budowę szpitala w Krynicy według projektu architekta Marcina Heymana. Robotami kierował inż. Tadeusz Jamroga. Szpital zaplanowany został na 100 łóżek. Na jego budowę zaciągnięto pożyczkę w Banku Inwestycyjnym. Orędownikiem budowy szpitala był Ferdynand Pawłowski, lekarz zdrowy i zastępca dyrektora Państwowego Zakładu Zdrojowego w Krynicy w latach 1935-1939.
81951Z inicjatywy Stefana Półchłopka, w willi "Cis" należącej do rodziny Szerauców odbyło się zebranie założycielskie koła PTTK w Krynicy.
81965W Muszynie powstał Klub Prasy i Książki "Ruch".
91752Na dokumencie dotyczącym zwolnienia dwóch beczek wina wiezionych przez Michała Płaskonia dla Jana Katerle, chorążego bracławskiego, od opłaty cła na komorze muszyńskiej, odciśnięto pieczęć Muszyny. Przedstawia ona postać ludzką, przypuszczalnie świętego, sądząc po aureoli, trzymającego w prawej ręce klucz, w lewej pióro lub gałązkę palmy. W otoku napis "Sigillum Civitatis Mussina". Tekst roty przysięgi składanej przez szlachtę na okoliczność tranzytu wina: " nie na żaden handel, ani tez przekup, ale na własny JMCI potrzeby obrócone będą, a jeżelibym inaczej mówił lub krzywo przysięgał, aby mnie Pan Bóg na duszy i ciele karał, mnie do roku nie żywił, tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męko Jezusowa".
91879Wybitny malarz Wojciech Gerson w trakcie leczniczego pobytu w Krynicy wyprawił się na Jaworzynę Krynicką, swoje wrażenia opisał na łamach "Tygodnika Powszechnego". Efektem wyprawy były także akwarele i szkice.
91906Przejeżdżającego przez Muszynę Namiestnika (Potocki ?), deputacja Muszynian prosiła o zarządzenie wyborów do Rady Gminnej, zaś przybyły urzędnik z Wydziału Krajowego rozpoczął dochodzenie w sprawie zarzutów stawianych burmistrzowi Janowi Pirogowi i lustratorowi powiatowemu Zygmuntowi Kossowskiemu. Interpelację w sprawie konfliktu w Muszynie złożył poseł Jakób Bojko.
91929"Tygodnik Krynicki" w tekście zatytułowanym "Vivat Polonia Americana" podpisanym przez redaktora Edmunda Biedera powitał gości polonijnych mających przybyć do Krynicy. Organizatorem wyjazdu był Związek Narodowy Polaków w Ameryce oraz organizacja byłych Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Niestety z powodu defektu statku Lituania, który przybył do Gdyni z kilkudniowym opóźnieniem delegacja odwołała swój przyjazd do Krynicy, o czym władze Krynicy powiadomił Jan Roskosz z Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego "Universal".
101912"Nowości Ilustrowane" poinformowały, że Zarząd główny galicyjskich Kołek rolniczych zorganizował kurs dla córek muszyńskich mieszczan. W kursie wzięło udział 41 uczennic, w wieku 15-19 lat, które uczyły się historyi polskiej, religii, śpiewu, prania, szycia, kroju, gotowania, umiejętności obchodzenia się z drobiem, trzodą, gospodarstwem, wreszcie ogrodnictwem, a nadto hygieny i pedagogiki. Wyniki kursy były bardzo dobre. W Muszynie inicjatywę poparło miejscowe koło T.S.L. a szczególnie państwo Parylewiczowie, hr. Komorowska i burmistrz Hetper.
101960Duże - odnotowane w prasie - obsunięcie się ziemi na Wapiennem.
111914Sokół w Muszynie zebrał 100 Koron na cele wyposażenie legionistów. Wedle domniemań obecna willa "Zosia" to dawny obiekt Sokoła.
111927Do Krynicy przyjechał minister Sławoj Składkowski, którego wizyta związana jest z brakami w infrastrukturze (kanalizacja, wodociągi) grożącymi zamknięciem zdroju. Gościa powitali: wojewoda Darowski, starosta Duch, dyrektor Zakładu Zdrojowego Nowotarski, lekarz zdrojowy Górski i komendant Policji Hanus.
111935Komitet Rodzicielski kierowany przez Stefanię Sygulińską (żona prezesa sądu) zorganizował Za Popradem festyn, z którego dochód przeznaczono na wsparcie niezamożnej dziatwy. Grała orkiestra zdrojowa pod batutą Józefa Konowalskiego.
112012W Willi Patria w Krynicy odbył się wernisaż wystawy "O wizycie, która zakołysała Krynicą", która dedykowana została 75. rocznicy pobytu w Willi Patria holenderskiej księżniczki Julianny z małżonkiem Bernhardem. Autorką wystawy była Karolina Grobelska, a jej organizatorem Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Historia ta została opisana w "Almanachu Muszyny".
121636Komisarze biskupa Jakuba Zadzika wydali w Muszynie dekret zwalniający kapłanów kościoła greckokatolickiego (unitów) z okolic Muszyny z zasadniczych swiadczeń rzeczowych. Ponadto komisarze zarządzili: któryby gospodarz z gospodynią liturgii i kazania nie słuchał, rozkazujemy i ustanawiamy, aby każdy z nich sześć groszy winy na ochędostwo cerkiewne oddawał, czego popi maja doglądać.
121906W Krynicy odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza, autorstwa Antoniego Popiela. Przedstawia popiersie poety na wysokim cokole ze stojącą niżej figurą wieśniaczki w ludowym stroju. Napis z "Pana Tadeusza": "Droższy nad laur Kapitolu / Wianek rękami wieśniaczki uwity / Z modrych bławatków i zielonej ruty". W uroczystości jak podało 14 sierpnia czasopismo "Naprzód" organ centralny polskiej partyi socyalno-demokratycznej wzięli udział c.k. cenzor Krechowiecki oraz c.k. starosta nowosądecki Jarosz.
121929Na zakończenie odbywającego się w Nowym Sączu Zjazdu Legionistów dużej sali Domu Zdrojowego w Krynicy urządzono raut poprzedzony wyświetleniem filmu na deptaku oraz "nocą wenecką". W części artystycznej wystąpił chór robotniczy z Nowego Sącza. Organizatorami rautu byli dyrektor zdroju inż. Leon Nowotarski oraz prezes krynickiego związki legionistów Jan Szewczyk. Salę domu zdrojowego wypełniły tłumy publiczności i bawiono się do białego rana. Stanisław Nowak dzierżawca restauracji domu zdrojowego zorganizował zimny bufet, którym podjęto uczestników rautu.
121934Nowiny Podhalaśskie informują o otwarciu kortu tenisowego Za Popradem oraz wielkim dancingu akademickim w Muszynie i zamieszczają reklamy pierwszorzędnych pensjonatów: "Wanda", "Góral" i "Władysława".
121938W Nowym Sączu rozpoczął się czterodniowy Zjazd Górski. Po uroczystym nabożeństwie odprawionym przez ks. infułata Romana Mazura ruszył orszak na dziedziniec świeżo wyremontowanego Zamku Królewskiego, gdzie odbyło się otwarcie Muzeum Ziemi Sądeckiej. Generał Tadeusz Kasprzycki przecinając wstęgę oddał Muzeum do użytku. W godzinach popołudniowych na deskach u stóp zamku w programie "Zew od Olzy po Czeremosz" wystąpili górale łąccy z turoniem, Łemkowie z Krynicy, Szczyrzyszanie i górale żywieccy.
131659Biskup Andrzej Trzebicki na prośbę proboszcza Melchiora Piskorskiego dokumentem wydanym w Nowym Sączu dokonał powtórnej fundacji parafii w Muszynie oraz przeznaczył odsetki od 190 florenów na pobory dla rektora szkoły i organisty, które zobowiązany był wypłacać proboszcz parafii i jego następcy.
131915Protokół spisany z posiedzenia Rady przybocznej w Muszynie. Przewodniczący – Jurczak Antoni, assesor Monsig Klemens, Hetper Leopold, Reich Eliasz, sekretarz Stanisław Kalafut, prowadzący pióro. Przewodniczący podaje do wiadomości że pismo Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie, które wzywa do wysłania delegata tutejszej gminy do wzięcia udziału w uroczystości obchodu rocznicy założenia Legionów polskich na dzień 16 sierpnia bieżącego roku lub wysłać stosowne pismo na dzień uroczystości. Uchwalono wystosować w dniu uroczystości telegram: W pamiętną rocznicę utworzenia Legionów polskich gmina Muszyna przez swą reprezentacje przesyła wyrazy czci Naczelnemu Komitetowi Narodowemu z okrzykiem „Niech żyją bohaterskie Legiony polskie, niech żyje wolna i niepodległa Polska”. Komisarz rządowy Antoni Jurczak /podpis/.
131938W widowisku regionalnym w ramach "Zjazdu Górskiego" w Nowym Sączu wystąpił między innymi zespół "Łemki od Muszyny: Weczernycia".
131939Gazeta "Głos Podhala" podała, że Związek Ziem Górskich, kierowany przez Ministra Generała dyw. T. Kasprzyckiego, uchwalił wsparcie finansowe budowanego Uniwersytetu Wiejskiego w Tyliczu.
131970Kardynal Karol Wojtyła kończy swój wypoczynkowy pobyt w Muszynie.
141613Przybył do Muszyny ks. Szymon Sarnowski, komisarz biskupa krakowskiego, celem rozstrzygnięcia sporu między Muszyną i Leluchowem o granice w okolicach potoku Zimnego. Mediacja nie zakończyla sie powodzeniem.
141730Dokument z tej daty potwierdza, że mieszczanie w Muszynie posiadali w podziemiach domów składy na wina węgierskie, zaś na Popradzie istniał port rzeczny.
141866W efekcie nieporozumienia odnośnie repartuaru między dyrektorem Koźmianem oraz zespołem aktorów teatru krakowskiego, występującego gościnnie w Krynicy, doszło do opisanego zabawnie w literaturze strajku aktorów, w którym uczestniczyła również Helena Modrzejewska.
141886Na posiedzeniu komitetu budowy kościoła w Krynicy Józef hrabia Męciński, reprezentujący patronkę budowy kościoła księżnę Jadwigę Sapieżynę, poinformował, że Jan Zawiejski (projektant Domu Zdrojowego) zaproponował bezinteresowne wykonanie projektu i kosztorysu. Argumenty przekonały komitet, który powierzył to zadanie Zawiejskiemu, który wykonał je do czerwca 1887 roku, kiedy konsystorz biskupi w Tarnowie zatwierdził projekt i przystąpiono do jego realizacji.
141909Rada Gminna Muszyny powzięła uchwałę o przeistoczeniu szkoły tutejszej na typ miejski. Wniosek w tej sprawie w imieniu rady szkolnej miejscowej przedstawił radny ks. proboszcz Józef Gawor. Obradom przewodniczył burmistrz Leopold Hetper, protokół spisał Kwiryn Witwicki.
141926"Ilustrowany Kuryer Codzienny" (nr 33) poinformował o otwarciu w Krynicy wystawy prac znanego karykaturzysty Antoniego Wasilewskiego.
141938Na wniosek Antoniego Kmietowicza, przedsiębiorcy z Krynicy, syna dra Franciszka Kmietowicza, na zamku w Nowym Saczu odsłonięto tablice upamiętniająca ks. Jana Sygańskiego. Tablicę według projektu Józefa Wojtygi ufundował Chrześcijański Cech Zbiorowy.
141993Biskup J. Styrna dokonał poświęcenia figur ulokowanych na zewnątrz murów kościoła w Muszynie, obrazujących postacie: św. Świerada, św. Stanisława, bł. Kingi, św. Jadwigi, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Karoliny Kózki, bł. Szymona z Lipnicy. Autorem projektu jest prof. Mieczysław Stobierski, wykonawcą rzeźbiarz Alfred Kotkowski, zaś koszty ponieśli Eugeniusz i Helena Rynczakowie z USA.
142013Dom Zdrojowy w Żegiestowie-Zdroju autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza wpisany został do rejestru zabytków nr. ewidencji A-1367/M.
151461Stanisław Poduba, burgrabia muszyński, w liście do Bardiowa bronił Truchana z Miastka (później Tylicz) przed niesłusznym posądzeniem, jakoby nabył konie drogą nieuczciwą.
151902Głos z Nowego Sącza poinformował o udziale Ochotniczej Straży Pożarnej z Muszyny w uroczystym jubileuszu nowosądeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystość zakończyła wieczorna zabawa z tańcami oraz pokazem sztucznych ogni.
151909W Krynicy urządzono "Wiec Grunwaldzki" z udziałem regionalnych działaczy Towarzystwa Szkoły Ludowej. Przemawiali posłowie German i Bieniowski oraz dr F. Kmietowicz i prof. Kryczyński.
151923Z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Stanisława Wojciechowskiego odbyła się w Krynicy uroczystosc poświęcenia kamienia węgielnego pod Nowe Łazienki. Aktu poświecenia, po przemówieniu dra Zygmunta Wąsowicza, dokonał biskup Leon Wałęga.
151929Przegląd Zdrojowo-Kąpielowy organ Polskiego Towarzystwa Balneologicznego zamieścił obszerny tekst reklamowy o Krynicy w języku francuskim.
151933Poświęcenie nowego Dworca Kolejowego w Krynicy przez biskupa diecezji tarnowskiej Lisowskiego. Wieczorem w Domu Zdrojowym odbył się raut.
161879Wojciech Gerson narysował szkic kościoła w Tyliczu. Szkic w roku 1890 ukazał się w piśmie Biesiada Literacka. Szkic spłonął w mieszkaniu córki artysty w trakcie Powstania Warszawskiego.
161899Teatr Lwowski pod dyrekcją Ludwika Hellera wystawił w Krynicy sztukę z życia zakulisowego w 5 aktach Zaza autorstwa P. Bertone'a i M. Simon'a w tłumaczeniu M. Sachorowskiego. Reżyserował Adolf Walewski, zaś w roli Zazy śpiewaczki wystąpiła Gabriela Zapolska.
161903W Krynicy odbył się Zlot Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" Okręgu Sądeckiego.
161906W Krynicy został uroczyście odsłonięty pomnik Adama Mickiewicz autorstwa Antoniego Popiela (1868-1910). Relacja w czasopiśmie Krynica z dnia 19 sierpnia 1906 r. Symbolika pomnika: Zosia z „Pana Tadeusza” z naręczem polnych kwiatów nawiązuje do treści tej naszej epopei narodowej. Na pomniku fragment (Epilog): … "Droższy nad laur Kapitolu Wianek rękami wieśniaczki uwity Z modrych bławatków i zielonej ruty".
161913W piśmie "Świat" zdjęcia z Krynicy. 1. Artyści na werandzie cukierni zdrojowej: Fritsche, Feldman, Barwiński, Bończa, Nowacki, Berski i Chmieliński. 2. Najstarsi kryniccy "kuracyusze-jubilaci": radca dworu Struszkiewicz z Wiednia i konsul francuski Świerczewski ze Lwowa. 3. W czytelni zdrojowej: poeta Pietrzycki, J . Michnikowska, artystka sceny lwowskiej i Artur Oppman.
161927Podczas przetaczania pociągu towarowego na stacji w Krynicy osiem wagonów stoczyło się w kierunku Muszyny i uderzyło w stojący pociąg osobowy oczekujący na wjazd do Krynicy. Wydarzenie to przyspieszyło starania o modernizację tego odcinka kolejowego stanowiącego własność prywatną.
171610W obozie pod Smoleńskiem król Zygmunt III Waza nadał przywilej szlachectwa Janowi Krynickiemu. Osoby o tym nazwisku występują na terenie historycznego państwa muszyńskiego. W Muszynie na cmentarzu znajduje się kaplica Krynickich. Nobilitacja została zatwierdzona na Sejmie Warszawskim konstytucją z 19.II.1613 roku. Nadano mu przy tym herb Korab odm.
171634Kardynał Jan Olbracht (Albert) biskup krakowski powierzył, w oparciu o dawniejsze nadanie, swojemu dworzaninowi Janowi Weglikowskiemu wójtostwo tylickie, zobowiązując Jana Bedleńskiego, starostę muszyńskiego i innych "aby mu się nie warzyli przykrości czynić".
171880Dekretem dziedzictwa poletko, na którym na Folwarku stoi kapliczka św. Floriana, po śmierci Zuzanny primo voto Tlałka, przypadło Józefie córce Marianny z Halkiewiczów. Jej córka Maria była żoną Jędrzeja Homy. W ten sposób poletko z kapliczką z rąk Tlałków przeszło w ręce Homów.
171899Na trasie z Muszyny (od urzędu pocztowego) do deptaku w Krynicy odbył się wyścig na rowerach. Było niestety tylko trzech uczestników. Wygrał Mańkowski z Przemysła za co dostał zloty zegarek, drugie miejsce zajął Triebling z Nowego Sącza, otrzymał etui podróżne, a na trzecim miejscu uplasował się Domiczek z Muszyny, który otrzymał w nagrodę dukat zloty austriacki.
171915Protokół spisany z posiedzenia Rady przybocznej w Muszynie. Początek o godzinie 7 wieczorem. Przewodniczący podaje do wiadomości Rady przybocznej odezwę zarządu schroniska dla superarbitrowanych Legionistów w Nowym Sączu, który prosi o udzielenie subwencji, i stawia wniosek, by uchwalono przesłać kwotę 20 koron z części nadwyżki ze sprzedaży mąki gminnej.
Uchwalono jednogłośnie. Muszyna przyjęła dwóch superarbitrowanych legionistów - jeden z nich pełnił funkcję listonosza.
171942W rezultacie "wsypy" do niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu i Ravensbruck wywieziono zaangażowanych w przerzuty Polaków przez miejscowości w Dolinie Popradu w kierunku na Węgry: Stanisława Janika, prawnika z Krosna właściciela willi "Rydz" na Polskiej Łopacie, Paulinę i Grzegorza Bieleckich, właścicieli willi "Żorlina" oraz byłego strażnika granicznego Józefa Adamowicza.
181636Biskup Zadzik wydał ostateczną decyzję zabrania sołectwa dawnym sołtysom miasteckim (Tylicz) za odszkodowaniem.
181876W dniu 46. urodzin Najjaśniejszego Pana oddano do eksploatacji po trzech latach budowy odcinek linii kolejowej Tarnów - Leluchów. Obecny był z urzędu szef inspekcji kolei żelaznych radca nadworny Noerdling. Koszt budowy wyniósł 13.322.136 florenów austriackich. Tarnowa do Leluchów położono 145,7 km toru, a z Leluchowa do Orłowa 5,2 km. Uruchomiono 15 stacji i przystanków między innymi Żegiestów i Muszyna-Krynica.
181888Solenne nabożeństwo w kościółku na Dietlówce w Krynicy w dzień urodzin Najjaśniejszego Pana odprawił proboszcz muszyński Andrzej Gruszka. Ognie sztuczne na Edwardówce nie odbyły się, bo deszcz przeszkadzał.
181906W Krynicy zmarł po długiej chorobie Józef Rawicz Znamirowski, doktor praw, urodzony 1837 lub 1839 w Krowicy w obwodzie żółkiewskim, szlachcic herbu Rawicz. Za udzielanie pomocy powstańcom styczniowym aresztowany i więziony w Żytomierzu. Skazany na osiedlenie na Syberii, odesłany do kraju przed 15 listopada 1867 roku. Był właścicielem nieruchomości w Krynicy i długoletnim jej burmistrzem, w latach 1897-1900 poseł do Rady Państwa z ramienia konserwatystów. W niektórych źródłach podawana jest data śmierci 17 a nie 18 sierpnia.
181944Posterunek żandarmerii w Preszowie melduje o zniszczeniu mostu kolejowego Čirč-Muszyna w wyniku działań oddziału partyzanckiego przeciwko faszystom.
182012Odbył się I Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu" zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. W latach 2012-2017 odbyło się pięć dorocznych edycji rajdu.
182018Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy Dolinami Muszynki i Kryniczanki zakończony Festynem w Podjastrzębiku. Organizatorzy - Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny i zarząd Osiedla Grunwaldzka.
191888W Krynicy w wieku ponad 80 lat zmarł ks. Wiktor Żegestowski, przez 40-lat pełniący funkcję proboszcza Krynicy, kan. hon. Kapit. przemyskiej, rit. gr. Budowniczy cerkwi w Krynicy. Jak podało ponadto w dniu 26 sierpnia pismo "Bonus Pastor" zakładał szkoły, szpitale i straż pożarną.
191906W tygodniku "Rodzina chrześcijańska" ukazała się notka o odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza w Krynicy. Gazeta odnotowała tekst wyryty na pomniku ".... droższy niż laur kapitolu / Wianek rękami wieśniaczki usnuty / Z modrych bławatków i ruty...".
191918"Kurier Lwowski" poświęcił sporo miejsca Krynicy. Główne tematy: Pełnia sezonu. Nowi kuracjusze. Nieobecność Królewiaków i Poznańczyków. Aprowizacja. Ogonki kąpielowe. Teatr. Orkiestra zdrojowa. Chór byłych legionistów. Uroczysty obchód czwartej rocznicy pamiętnego dnia 6 sierpnia 1914 r, czyli wymarszu I Kadrowej z Krakowa. Komendant Piłsudski do żołnierza polskiego. Polski prezydent ministrów w Krynicy.
201575Franciszek Karpiński, biskup krakowski i kiążę siewierski wydał w Krakowie ordynację dla klucza muszyńskiego, w której określił powinności poddanych. W ordynacji wspomniany jest starosta muszyński Stanisław Kępinski, do którego odnosi się znana fraszka Jana Kochanowskiego.
201636Dekretem wydanym w Tyliczu komisja wysłana tam przez biskupa Jakuba Zadzika w składzie: Wawrzyniec Starczewski - kantor krakowski, Andrzej Kowaliński - notariusz oraz Mikołaj Sierakowski - dworzanin biskupa, znieśli parafię ruską (unicką) w Tyliczu i jej terytorium oraz wiernych przyłączyli do parafii unickiej wsi Muszyna. Grunty zaś proboszcza ruskiego, sprzęty cerkiewne oddali na wieczystą własność probostwu i kościołowi parafialnemu łacińskiemu w Tyliczu.
201659Przed sądem biskupa Andrzeja Trzebickiego odbyła się rozprawa przeciwko wójtom, sołtysom i donatariuszom, klucza muszyńskiego. Wśród postanowień sądu czytamy "Kapłani Greckiego i łacińskiego nabożeństwa w jedności kościoła mają żyć w zgodzie". Nakazano również by ludność wiejska była posłuszna wobec swego popa oraz zobowiązano ich do czynnego uczestnictwa w nabożeństwach, czego niedopełnienie karano grzywną 6 groszy na rzecz wyposażenia i utrzymania cerkwi.
201884"Czasopismo Techniczne" organ Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie poinformowało, że komitet powołany do ocenienie projektów konkursowych na budowę domu zdrojowego w Krynicy na polecil do I nagrody projekt z godłem Tatry, którego autorami byli Juliusz Niedzielski oraz Jan Zawiejski, architekci z Wiednia. Dom Zdrojowy został zrealizowany według tego projektu w roku 1889.
201899Na posiedzeniu Walnego Zgromadzenia straży ochotniczej odbytego w czytelni ludowej w Muszynie naczelnik gminy Jan Piróg zostal wybrany prezesem zastępując na tej funkcji notariusza Jana Arleta. Ponadto zdecydowno, że Straż przejmuje obowiazki Straży gminnej.
201929Staraniem burmistrza Antoniego Jurczaka oraz dra Seweryna Mściwujewskiego oddano do użytku Łazienki za Popradem o czterech wannach, za w roku następnym dodano 16 wanien mineralnych.
201930Z Krynicy wystosowany został polemiczny list Stanisława Nowaka, prezesa Zwiazku Nauczycieli Polskiego Szkół Powszechnych, stanowiący odpowiedź na krytyczną odezwę Episkopatu Polski wydaną w związku z przebiegiem Zjazdu Delegatów, jaki miał miejsce w Krakowie w dniach 3-6 lipca 1930 roku. List opublikowany został w piśmie Wiedza i Życie.
201939Ostatni dzień przyjmowania przez Zarząd Miejski w Muszynie podań na posadę kierownika Elektrowni Miejskiej w ramach ogłoszonego konkursu.
202017Zmarł Jerzy Leśniak (ur. 14 sierpnia 1957 w Nowym Saczu), wybitny dokumentalista dziejów Nowego Sącza i Sądecczyzny. Autor "Encyklopedii Sądeckiej". Laureat Nagrody Sądecczyzna im Szczęsnego Morawskiego za książkę "Szkoła Chrobrego".
211871Uzgodniono i zatwierdzono połączenie kolei węgierskich z linią kolejową Tarnow - Orlov w Leluchowie.
211941W Biegonicach został rozstrzelany przez Niemców wybitny malarz sądecki Bolesław Barbacki.
211999Zmarł wybitny poeta Jerzy Harasymowicz, który rozsławił Muszynę jako "krainę łagodności".
212014Na Rynku w Muszynie staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, Burmistrza Muszyny oraz Biblioteki Publicznej odsłonięta została "Ławeczka Harasymowicza". Projekt opracowała Krystyna Tomasiak, a wykonali ją Rafał Wrona i Zbigniew Gruczelak. W uroczystości, która odbyła się w XV rocznicę śmierci poety, wzięła udział Maria Harasymowicz.
221580Biskup Piotr Myszkowski wystawił dokumenty lokacyjne dla Piorunki, Leluchowa i Mochnaczki Niżnej.
221584W Lublinie zmarł Jan Kochanowski, wybitny poeta epoki renesansu, który w roku 1582 napisał sławną fraszkę rozpoczynającą się słowami: "O starosta na Muszynie! Ty się znasz dobrze na winie; ....". Adresatem utworu był zapewne Stanisław Kempiński, starosta muszyński w latach 1579–1589.
221883Na cześć przebywającego w Krynicy Antoniego Edwarda Odyńca − poety romantycznego, pamiętnikarza, tłumacz, Filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza odbyła sie w sali "Pod Barankiem" wspaniała uczta. Wygłoszono na cześć dostojnego gościa kilka mów wierszem i prozą - a panie wręczyły my wspaniały bukiet.
221925Pismo "Świat" zamieściło dwa zdjęcia z Żegiestowa z opisem jego atrakcji turystycznych. W tekście apel do towarzystw krajoznawczych, turystycznych i balneologicznych, aby na członka honorowego "zamianować" premiera Władysława Grabskiego, który "w trosce o dobro polskiego skarbu stał się najgorliwszym propagatorem" korzystania z polskich uzdrowisk.
221977W Monitorze Polskim nr 21 opublikowano zarządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w sp;rawie zmiany nazw miejscowości w województwach południowo-wschodnich w tym na Łemkowszczyźnie. Spotkało się to z licznymi protestami, w tym środowisk przewodnickich, w efekcie większość historycznych nazw przywrócono na początku lat dziewięćdziesiątych.
231868Urodził się Dusan Samo Jurkovic, wybitny projektant cmentarzy wojennych po I wojnie światowej, prawdopodobnie autor projektu willi w Wierchomli.
231878Profesor UJ dr Karol Olszewski oraz J. Krzyżanowski, asystent chemii UJ kończą rozpoczęte 8 sierpnia pobieranie próbek dla potrzeb badań 16 zdrojów w: Krynicy, Jastrzębiku, Słotwinie, Szczawniku i Muszynie. Pomocy udzielili im dr Zieleniewski, lekarz zdrojowy i dyrektor Zakładu Zdrojowego Sokołowski.
231893W Nałęczowie zmarł i tam został pochowany Michał Elwiro Andriolli, wybitny rysownik, ilustrator. Wedle niektórych źródeł narysował synagogę w Muszynie, trwają poszukiwania tej pracy.
231893Pierwszy dzień obchodów stulecia zdrojowiska w Krynicy. Wieczorem zorganizowano korowód pochodniowy, pryz dźwiękach orkiestry zdrojowej - poczem przy ślicznym oświetleniu lampionami niektórych budynków i jarzących się sobótkach na okolicznych górach - spalono piękne ognie sztuczne w samym środku zakładu zdrojowego. Uczestnikom rozdawano broszurę Władysława Bełzy "Krynica w stuletnią rocznicę oddania tutejszych zdrojów na użytek publiczny", wydaną we Lwowie.
231914Protokół z posiedzenia Rady gminnej spisany w urzędzie gminnym miasta Muszyny. Obecni:
Przewodniczący – Naczelnik Gminy Antoni Jurczak, zastępca Klemens Monsig, asesorowie Hetper Leopold, Przybylski Wawrzyniec, Reich Eliasz. Radni: Barnowski Jan, Bujarski Jan, Gabrygel Maryan, ks. Gawor Józef, Homa Wojciech, Jurczak Wawrzyniec, Kałucki Antoni, Lebedowicz Ludwik, Łobos Wiktor, Mangel majer, Panczak Antoni, Reich Chaskel, Rieger Mojżesz, Sajdak Piotr, Tyliszczak Antoni, Weiss Samuel i prowadzący protokół Stanisław Kalafut.
Przewodniczący podaje następnie do wiadomości pismo Wydziału powiatowego z 14/8 1914 L. 4720 i stawia wniosek w myśl uchwały Zwierzchności gminnej następującej treści: „Rada gminna uchwali przeznaczyć na Legiony polskie kwotę 1000 koron, która pokryta ma być z ceny kupna zapłacić się mającej przez Józefa Rodawca za grunt od gminy m. Muszyny nabyć się mający.
Rada gminna wniosek Zwierzchności gminnej uchwala jednogłośnie.
241656Starosta Bedliński wysłał muszyński oddział pod dowództwem rtm. Żylicza dla obrony Nowego Sącza przed Szwedami, który swoim pojawieniem się tam odebrał Szwedom ochotę do ataku, za co muszynianie dostali od wdzięcznych władz Nowego Sącza sześć garncy wina, pieczeni za dwa złote i siedem złotych na piwo.
241893Odbyło się nabożeństwo solenne w Krynicy z okazji stuletniej rocznicy oddania zdroju na użytek publiczny, z kazaniem wygłoszonym przez proboszcza Muszyny ks. Andrzeja Gruszkę. W godzinach porannych gości zbudziła orkiestra zdrojowa, strzały moździerzowe z gór okolicznych oznajmiały jubileusz Krynicy. Ponownie poświecono zdrój główny , odsłonięto tablicę pamiątkową. Wieczorem odbyło się przedstawienie teatralne oraz bal, z którego dochód 250 złotych reńskich przesłano na dotkniętych powodzią.
241904Na posiedzeniu Rady Gminnej omawiano podział gminy Krynica. W posiedzeniu uczestniczyli goście: przedstawiciel c.k. Namiestnictwa Władysław Jarosz, prezes Rady Powiatowej w Nowym Sączu Władysław Głębocki oraz reprezentant Wydziału Krajowego Bronisław Schworm.
241927Sąd Powiatowy w Muszynie wydał wyrok w głośnej sprawie odebrania "obywatelstwu Krynicy" prawa bezpłatnego pobierania wody mineralnej. Powodów reprezentował adwokat dr Nowyk, zaś pozwanego, czyli Fundusz religijny, reprezentowała Prokuratoria generalna, oddział w Krakowie. Sędzia dr Tokarz wydał uchwałę końcową, w której stwierdził, że naruszono prawa powodów odnośnie zdroju Kryniczanka a oddalił roszczenia dotyczące źródeł: Słotwina, Karol, Jan i Józef.
241929Ppłk. dypl. Beck, szef gabinetu Ministra Spraw Wojskowych w imieniu Marszałka i Ministra Spraw Wojskowych przesłał telegram do przewodniczącego budowy pomnika Kazimierza Pułaskiego w Krynicy, który wyrażając żal że nie może skorzystać z przesłanego mu zaproszenia na uroczystość odsłonięcia pomnika przekazał "serdeczne wyrazy czci dla bohatera, którego nazwisko złączyło się z uroczą Krynicą".
241954Koło Łowieckie "Jaworzyna" w Muszynie zostało przyjęte do Polskiego Związku Łowieckiego.
251636Jan Bedleński, starosta muszyński w obecności między innymi proboszczów Melchiora Piskorskiego z Muszyny i Józefa Bobrowicza z Tylicza wypłacił odszkodowanie dawnym sołtysom Miastka (dzisiaj Tylicz) w kwocie 303 złotych i 6 groszy za budynki i pola.
251905Dokonano wyboru władz koła Towarzystwa Szkoły Ludowej w Muszynie: prezes K. Merkl, członkowie wydziału: L. Hetper, M. Burka, F. Burka, J. Rompelt, ks. J. Gawor, dr W. Łukasiewicz, M. Bujak, A. Mroczkowska, burmistrz J. Piróg, F. Anczek, i J. Koziczko.
251906Zabawny tekst, ale nie pozbawiony oparcia w realnych stosunkach panujących wśród gości odwiedzających w celach kuracyjnych Krynicę, opublikowało pismo "Świat".
251909Ogłoszono przetarg na budowę linii kolejowej Muszyna-Krynica z terminem ukończenia na 15 maja 1911 roku.
251916Jak informują "Nowości Ilustrowane" w Krynicy funkcjonował zakład hr. Pelagii Skarbek, przeznaczony dla inwalidów ck armii pochodzących z Galicji. Przebywającym tam pensjonariuszom proboszcz ks. Jasiak udostępnił swoją bibliotekę. Hrabia Lamersan podarował na rzecz zakładu 30 krów i tysiąc owiec, które umieszczono na dzierżawionych łąkach w Tyliczu. Zakład wspierały siostry ochotniczki pod kierownictwem pań Marii Opieńskiej oraz Henzelowej z hrabiów Dzieduszyckich.
251929Uroczyste odsłonięcie pomnika Kazimierza Pułaskiego w Krynicy, usytuowanego na dedykowanym mu kopcu. Komitetem budowy kierował dr Franciszek Kmietowicz senior. Wieloletnie zabiegi służące realizacji tego zadania oraz przebieg uroczystości opisane zostały w "Almanachu Muszyny" rocznik 1999.
261780Zlecenie biskupa greckokat. przemyskiego Maksymiliana Ryłły (Ryły) dla ks. Jana Bernakiewicza, na dokonanie wizytacji generalnej dekanatu muszyńskiego.
261813Wielka i tragiczna w skutkach powódź w Muszynie. Wezbrane wody Popradu zabrały domy, zalały dwór, browar i młyn. Muszynka poważnie uszkodziła kościół, zburzyła zakrystię, wikarówkę oraz domy przy ulicy Wyżniej (dzisiaj Kościelna).
261866List Jana Matejki wysłany z Krynicy do szwagra Leonarda Serafińskiego. W liście Matejko wspomina Józefa Dietla, który zachęcił Matejków do wyjazdu do Krynicy.
261882Opatrzone wstępem podpisanym przez dra Stefana Kuczyńskiego ukazało się "Sprawozdanie Komisyi Fizyjograficznej" Akademii Umiejętności w Krakowie, które zawiera między innymi dwa ważne teksty dotyczące Państwa Muszyńskiego: "Rozbiór chemiczny wód mineralnych z 16 zdrojów dotąd nie badanych, znajdujących się w Krynicy, Jastrzębiku, Słotwinie, Szczawniku i Muszynie", dr Karol Olszewski, oraz "Rozbiór chemiczny borowiny i wody dwu źródeł z okolicy Tylicza", K. J. Krzyżanowski. Egzemplarz tego opracowania "Almanach Muszyny" przekazał do zbiorów Biblioteki Publicznej w Muszynie.
261904Data najstarszego stempla poczty w Muszynie na korespondencyjnej karcie w kolekcji AM, przedstawiającej Ruiny zamku i most kolejowy w Muszynie, wysłanej do Jaworzna, wydanej przez R. Kannera z Nowego Sącza.
261919Delegaci rady gminnej cerkwi greckokatolickiej w Krynicy Władymir Kaczmarczyk oraz Mikołaj Gromosiak przekazali podczas spotkania petycję arcybiskupowi Achille Ratiemu, nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, przeciw ukrainizacyjnym zmianom personalnym, wprowadzonym przez biskupa przemyskiego Jozafata Kocyłowskiego. Protestowano przeciwko odwołaniu ks. Anatola Sembratowicza.
261929Zmarł Ferdynand Mally, urodzony w Krynicy w roku 1870, długoletni naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Krynicy, od roku 1914 zasiadał w radzie gminy Krynica, był także dwie kadencje zastępcą burmistrza.
271508Mikołaj Lapiszpataky (Nicolaus Lapispothok), szlachcic polski pochodzenia węgierskiego (starosta jasielski w latach 1497-1507) włodarz biskupiego klucza sądeckiego tytułując się "capitaneus Muszyniensis" zwrócił się listem do burmistrza bardiowskiego i sędziego miejskiego Aleksego Glecknera, ażeby uzgodnił mistrza od obróbki kamiennych odrzwi oraz obramień okiennych dla zamku biskupów krakowskich w Muszynie. Określając zakres robót prosił o "wykonanie obróbki kamieni, roboty prostej a silnej, jak przy twierdzach, wysokość odrzwi - powinna wynosić - trzy łokcie, szerokość dwa lokcie, tak samo wysokość okna półtora łokcia i podobnie szerokość, chyba żeby się pomniejszyło o szerokość jednej dłoni".
271900Do Krynicy przybył Namiestnik JE Leon hr. Piniński. Od stacji w Muszynie, dokąd przybył koleją z Nowego Sącza, jego powozowi towarzyszyła banderia Rusinów na koniach. W Krynicy oświetlono okna, na ulicach płonęło kilkaset pochodni, a na górach zapalono ogromne ognie. Wizyta związana była z zaplanowanymi na 1 września manewrami na terenie Galicji z udziałem Najjaśniejszego Pana.
271934Badanie wody ze zdroju "Wanda" w Muszynie przeprowadził profesor Jan Muszyński z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W opisie podał "zwana także źródłem na Mikowej, leży w małym zalesionym wąwozie na zboczu góry Mikowa o paręset metrów od brzegu Popradu, mniej więcej w odległości kilometra od łazienek i wierconego źródła Antoni .,... Woda posiada wybitny zapach siarkowodorowy, zwłaszcza przed burzą. ........... Ze źródła tego pije wodę miejscowa ludność i przygodni kuracjusze. Jest to słaba szczawa żelazista". Źródło otrzymało nazwę na cześć Wandy żony dra Seweryna Mściwujewskiego, lekarza zdrojowego w Muszynie. Opis zamieszczony został w czasopiśmie "Farmacja Współczesna" z grudnia 1936 roku.
271998W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych na Baszcie w Muszynie znaleziono późnośredniowieczną obrączkę z napisem. Tekst na ten temat autorstwa Barbary Chudzińskiej w AM 2005.
281929"Dziennik Krynicki" zamieścił obszerny tekst autorstwa Edmunda Biedera dedykowany uroczystemu odsłonięciu pomnika Kazimierza Pułaskiego w Krynicy. Autor podkreślił zasługi dra Franciszka Kmietowicza, który doprowadził do powstania kopca i pomnika Kazimierza Pułaskiego w Krynicy.
281961Z tej daty pierwszy z czterech listów napisanych z Muszyny przez Halinę Poświatowską (ur. 9 V 1935), poetkę, autorkę liryków miłosnych. Ostatni list z Muszyny datowany na 4 lutego 1965. Zmarła w Warszawie 11 X 1967 roku.
291633Do Tylicza zjechała komisja biskupa krakowskiego, w skład której obok person duchownych (przeważnie nowosądeckich) wchodzili starostowie radłowski i muszyński (Jan Bedleński), celem lustracji wyznaczonych przez zasadźcę placów i gruntów mieszczańskich, przywilejów, uposażenia kościoła, pracy burmistrza, rajców, wójta i ławników.
291939Monitor Polski. Z Ministerstwa Spraw Wojskowych. Minister Spraw Wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki otrzymał pismo od Związku Ociemniałych Żołnierzy następującej treści "Meldujemy posłusznie Panu generałowi, że oddajemy do dyspozycji wojska dwa budynku związkowe, a mianowicie dom im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Muszynie, budynek ten nadaje się na szpital wojskowy, lub inne cele, posiada około 100 łóżek, a w razie potrzeby pojemność budynku zezwala na pomieszczenie większej ilości żołnierzy ..... Składając niniejszy żołnierski meldunek zapewniamy raz jeszcze, ze każdy obowiązek i każdy otrzymany rozkaz z pełnym poświeceniem wykonamy i z wiarą w zwycięstwo wznosimy serdeczny okrzyk Sławne i dzielne wojsko polskie z Naczelnym Wodzem marszałkiem Śmigłym-Rydzem i Ministrem Spraw Wojskowych generałem Tadeuszem Kasprzyckim - niech żyje." Zarząd Główny Związku Ociemniałych Żołnierzy R.P.
301589Muszyna otrzymała od biskupów przywilej organizacji 6 jarmarków rocznie i cotygodniowego targu w poniedziałek.
301647Pierwszy zapis w księdze protokołów sądu w Muszynie, zwanego "Sądem Wielkim", "Sądem Gajnym" lub też "Sądem Rugowym", założonego na podstawie polecenia biskupa krakowskiego. Pierwsza rozprawa przed wspomnianym wyżej sądem przeciwko Adamowi Mikulaczkowi z Milika o kradzież pieniędzy i zabójstwo Steca Czajcaka, u którego był parobkiem. Sądowi przewodniczył Stanisław Miecznik, wójt Muszyny. Oskarżony na mękach przyznał się i sąd skazał go na karę śmierci przez ćwiartowanie. Starosta Bedliński wyrok zatwierdził i w tym samym dniu został on wykonany na wzgórzu Podszubienicą.
301939Po rozmowach słowacko-niemieckich plan mobilizacyjny armii słowackiej zakładał, że w tym dniu będzie pod bronią 51.306 żołnierzy w ramach przygotowanej do ataku na Polskę Armii Polowej "Bernolak", składającej sie z trzech dywizji o kryptonimach "Janosik", "Skultety" oraz "Razus". Część wspomnianych wojsk wkroczylo później do Muszyny.
311504Aleksander Jagiellończyk pozwolił mieszczanom: Stanisławowi Tarnowskiemu z Poznania i Pawłowi z Gdańska na poszukiwanie skarbów mineralnych w Karpatach, między innymi w Muszynie.
311910W ramach "obchodów grunwaldzkich " w Krynicy odbył się uroczysty pochód do tak zwanego "Czaplego Stawku" gdzie położono kamień węgielny pod budowę pomnika. Przemawiali ks. proboszcz Jan Jasiak, poseł do Rady Państwa Ludomir German oraz w imieniu "Sokoła" Włodzimierz Albinowski.
311992Z inicjatywy muszyńskich kombatantów odsłonięto w Willi "Helin", gdzie w okresie wojny mieściła się placówka gestapo, tablicę upamiętniającą pomordowanych Polaków.
311995Z ulicy Ogrodowej na zbocze Malnika przeniesiono odnowiony pomnik Antoniego Kity, zamordowanego przez hitlerowców.

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59