Dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024 roku , Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Spis Roczników  

 


rocznik 2020
rocznik 2019
rocznik 2018

rocznik 2017

rocznik 2016
spis treści
-
rocznik 2015
spis treści
-
rocznik 2014
spis treści
-
rocznik 2013
spis treści
-
rocznik 2012
spis treści
-
rocznik 2011
spis treści
rocznik 2010
spis treści
-
rocznik 2009
spis treści
rocznik 2008
spis treści

rocznik 2007
spis treści
rocznik 2006
spis treści

rocznik 2005
spis treści
rocznik 2004
spis treści

rocznik 2003
spis treści
rocznik 2002
spis treści --
rocznik 2001
spis treści
rocznik 2000
spis treści

rocznik 1999
spis treści

rocznik 1998
spis treści

rocznik 1997
spis treści
rocznik 1996
spis treści

rocznik 1995
spis treści

rocznik 1994
spis treści

rocznik 1993
spis treści
rocznik 1992
spis treści

rocznik 1991
spis treści

 

strona główna

Almanach Muszyny 2009


SŁOWO DO CZYTELNIKA

Czas tak szybko upływa... Ledwie dobrnęliśmy z "Almanachem Muszyny" do progu dojrzałości, obchodząc osiemnastkę, a już kolejny rok za nami.

Latem 2008 roku, w wyniku społecznej inicjatywy, w Muszynie stanął pomnik Karola Kardynała Wojtyły. Drugiego sierpnia miała miejsce podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu. Aktu tego dokonali JE biskup dr Wiktor Skworc, ordynariusz tarnowski, JE arcybiskup Bambergu dr Ludwig Schick oraz prałat Józef Wierzbicki, proboszcz parani pw. św. Józefa w Muszynie. Kardynał - Papież wita nas teraz przed wjazdem do centrum Muszyny. Warto się na chwilę zatrzymać i wspomnieć wielkie zasługi Jana Pawła II dla naszej Ojczyzny.

"Almanach Muszyny" to nie tylko rocznik. To także szereg inicjatyw, o których informujemy na naszych łamach. W minionym roku była to m.in. zorganizowana we współpracy z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym wystawa w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, sumująca dorobek siedmiu edycji konkursu "Detal architektoniczny". Podjęliśmy także - nieuwieńczony na razie sukcesem-trud zbudowania transgranicznego programu "Nasza Szwajcaria". Tegoroczną almanachową wędrówkę rozpoczniemy od muszyńskiego kościoła, gdzie w ołtarzu króluje Matka Boża z Dzieciątkiem, zwana Panią na Muszynie. Dzięki przewodnictwu Piotra Łopatkiewicza, laureata ubiegłorocznej nagrody im. Szczęsnego Morawskiego, dowiemy się więcej o proweniencji tej pięknej średniowiecznej rzeźby, a także dwóch figur: św. Jadwigi i św. Otylii.

Z kościoła parafialnego przeniesiemy się do ruin zamku, by prześledzić postępy prac archeologicznych. Po wykopaliskach z pasją i ze znawstwem oprowadzi nas - podobnie jak w latach ubiegłych - Barbara Chudzińska. Wzorem poprzednich roczników zajrzymy za południową granicę, by po sąsiedzku, w parafii gre-ckokatolickiej w Ćirću, dzięki proboszczowi Jaroslavowi Popovecowi, obejrzeć kościelne chorągwie malowane u schyłku XIX wieku, prawdopodobnie przez malarza z Muszyny! Następnie zajrzymy do Starej Lubowli i Podolińca śladem blisko stuletnich polskich fotografii, prowadzeni przez historyka z Muzeum na Zamku, Miroslava Śtevfka. Spróbujemy się również dowiedzieć, razem z Filipem Fetko, jacy rzemieślnicy dbali paręset lat temu o dobre samopoczucie mieszkańców lubowelskiego zamku... Nieco później z Waldemarem Oszczędą polecimy na skonstruowanych przez tajemniczego mnicha z Czerwonego Klasztoru skrzydłach - aż nad tatrzańskie granie. Muszyna to graniczne miasto. Nie sposób, komentując jej dzieje, pominąć historię Straży Granicznej, strzegącej granic II Rzeczypospolitej. Relację o tej formacji zawdzięczamy Waldemarowi Bocheńskiemu, wnukowi jednego z komisarzy Straży Granicznej. W pierwszej połowie września 1939 roku, w bliskich nam okolicach, ginęli żołnierze Straży Granicznej Obwodu Jasło. Gdzie pochowano zabitych żołnierzy? Czy ich ekshumowano, a jeśli tak - to dokąd? Jeżeli ktoś z Państwa wie cokolwiek na ten temat, prosimy o podzielenie się tą wiedzą z autorem artykułu. Na naszych łamach zagości w tym roku dwóch panów Mieczysławów: Orłowicz i Karłowicz. Dzieliło ich wiele okoliczności, ale łączyła jedna wielka pasja - góry. Z pierwszym pozna nas Tomasz Kowalik, z drugim - Zbigniew Muszyński. Zazwyczaj chętnie zaglądamy do starych muszyńskich dokumentów. Tym razem będzie to Księga miejska, z której odczytamy z Kazimierzem Przybosiem nazwiska osób przyjmujących prawo miejskie w latach 1601-1833, a także rejestry poborowe z drugiej połowy XVII wieku, w których interpretacji pomoże nam Piotr Wierzbicki.

Przenosząc się w czasy międzywojenne - przejrzymy Pamiętniki zjaz-dów lekarzy w Krynicy w relacji Ryszarda Kruka, natomiast dzięki Izabeli Gass dowiemy się, jakie dokumenty związane z Muszyną można znaleźć w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Przed laty Łemkowie z okolicznych wsi przeżywali boleśnie rozstanie z ukochanymi górami, zmuszeni do wyjazdu w ramach Akcji Wisła. W opowieści Marii Zajączkowskiej i Andrzeja Krajniaka poznamy losy jednej z dotkniętych wysiedleniem rodzin - Tyliszczaków z Jastrzębika. Nie pozostajemy obojętni na los zabytków historii i obiektów kultury, związanych z naszym regionem. Artykuł Rafała Żebrowskiego zapozna Państwa z dziejami obrazów Feliksa M. Wygrzy-walskiego i Kazimierza Sichulskiego, zdobiących niegdyś ściany krynickiego pensjonatu "Lwigród". Wspomnimy także o kopcu i pomniku Kazimierza Pułaskiego oraz obelisku wzniesionym ku czci Juliusza Słowackiego w Żegiestowie-Zdroju. W ramach przeglądu zasobów instytucji naukowych i muzealnych pod kątem tematyki muszyńskiej, Piotr Wierzbicki zaprezentuje zbiory fotograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, dotyczące cerkwi okolic Muszyny i Krynicy. Sylwetkę urodzonego w Muszynie kompozytora Zbigniewa Bujarskiego, który w ubiegłym roku obchodził siedemdziesiąte urodziny, nakreśli Beata Zacny.

Piękny jubileusz był także udziałem krajoznawcy, fotografika, kolekcjonera i pisarza - Adama Czamowskiego, związanego w młodości z Muszyną i do tej pory chętnie do niej powracającego. Wzdłuż potoków i rzeczek pójdziemy z Edwardem Drozdem i muszyńskimi harcerzami na wy-cieczkę. Dotrzemy aż do Rytra, omijając ostrożnie zioło belladonny, choć sporo o niej dowiemy się od fachowca - Macieja Bileka. Ze Stefanem Półchłopkiem zerkniemy przez ramię malującemu swe obrazki Nikiforowi. Zajrzymy także do Andrzej ówki, wertując z Małgorzatą Przyboś dawne dzienniki szkolne, pójdziemy na tradycyjny spacer ze starym leśniczym, Tadeuszem Petrowiczem, zagościmy na Zapropradziu w "Naszym Domku" u Andrzeja Fiebiga, a potem i na Wapiennem.

Zatrzymamy się też myślą serdeczną przy tych, którzy odeszli w trakcie minionych 12 miesięcy. Z bólem przychodzi nam pożegnać tym razem spore grono zaprzyjaźnionych z "Almanachem" osób, sponsorów Funduszu Stypendialnego. W środku lata odprowadziliśmy na krynicki cmentarz cudowną osobę, energiczną, a zarazem pełną ciepła Danutę Chrostowską. Była naszą almanachową autorką, redaktorem kronik Festiwalu Kiepurowskiego, nauczycielką, przyjacielem młodzieży. W listopadzie 2008 roku zmarł w Warszawie wieloletni przyjaciel "Almanachu" Jacek Dzierwa, założyciel polskiego oddziału firmy Procter & Gambie. Był wzorem najwyższych standardów etycznych w biznesie i pro-motorem polskich młodych menedżerów w globalnych korporacjach. W listopadzie także odeszła Janet Borzemski, wdowa po żołnierzu Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii, Wiktorze, mieszkająca w USA. Przed Bożym Narodzeniem umarła w Belgii Barbara Lurska, zakochana w Muszynie, urocza i pogod-na, życzliwa każdemu człowiekowi. Pożegnaliśmy także muszynianki - w lutym Janinę Pirogowicz, w kwietniu Genowefę Stójek; obie Panie od lat wspomagały nasze działania dobrym słowem i zachętą. Z grona przyjaciół Muszyny w kwietniu ubyła także Janina Kędzierzawska z Warszawy, często bywająca w Muszynie i zawsze czerpiąca radość z jej piękna.

Nadal prowadzimy Fundusz Stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z gmin Muszyna i Krynica. Współpracujemy też ze Stowarzyszeniem AMOS ze Starej Lubowli, organizując wspólne koncerty i spotkania na Moście Wyszehradzkim. Nasi stypendyści - zarówno młodzież polska, jak i słowacka - może poszczycić się sukcesami na polu naukowym i muzycznym. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Wyrazy wdzięczności kierujemy także pod adresem tych, którzy przyczynili się do powstania tegorocznego "Almanachu Muszyny": autorom, firmie GIMPO, Włodzimierzowi Skleniarzowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Funduszowi Wyszehradzkiemu oraz Dyrekcji Poczty Polskiej w Nowym Sączu. Ubiegłoroczny artykuł Macieja Śliwy o Żandarmerii, oddziale partyzantki antykomunistycznej działającej w Beskidzie Sądeckim, wzbudził spore zainteresowanie Czytelników. Jego odbiciem są listy, zamieszczone w rozdziale Korespondencja.

Gratulujemy - razem z Andrzejem Koszuckim - drużynie siatkarek Muszynianki Fakro, która ponownie w kwietniu sięgnęła po mistrzostwo Polski! Znów w tym sezonie Muszyna w złotej koro-nie! Cieszmy się każdym sukcesem naszego miasta i osób w nim żyjących. Bądźmy dumni z dokonań naszych przyjaciół i sąsiadów. Do życzliwych, uśmiechniętych ludzi chętnie przyjeżdżaj ą goście...

Życzę miłej lektury!

Bożena Mściwujewska -Kruk

spis treści >>

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59