Dzisiaj jest niedziela, 06 października 2024 roku , Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Spis Roczników  

 


rocznik 2020
rocznik 2019
rocznik 2018

rocznik 2017

rocznik 2016
spis treści
-
rocznik 2015
spis treści
-
rocznik 2014
spis treści
-
rocznik 2013
spis treści
-
rocznik 2012
spis treści
-
rocznik 2011
spis treści
rocznik 2010
spis treści
-
rocznik 2009
spis treści
rocznik 2008
spis treści

rocznik 2007
spis treści
rocznik 2006
spis treści

rocznik 2005
spis treści
rocznik 2004
spis treści

rocznik 2003
spis treści
rocznik 2002
spis treści --
rocznik 2001
spis treści
rocznik 2000
spis treści

rocznik 1999
spis treści

rocznik 1998
spis treści

rocznik 1997
spis treści
rocznik 1996
spis treści

rocznik 1995
spis treści

rocznik 1994
spis treści

rocznik 1993
spis treści
rocznik 1992
spis treści

rocznik 1991
spis treści

 

strona główna

Almanach Muszyny 1994


Słowo do Czytelnika
Witamy pięknie w kolejnym, czwartym już, roczniku Almanachu Muszyny. Cieszymy się, że dzięki bezinteresownej współpracy wszystkich autorów, a także dzięki hojności sponsorów, również i w tym roku możemy się z Państwem spotkać. Krąg zaprzyjaźnionych osób, współtworzących Almanach, rozszerzył się ponownie. Ze szczególną satysfakcją witamy na naszych łamach profesora Kazimierza Przybosia oraz gościa ze Słowacji, Józefa Petrovića, którzy zechcieli podzielić się z nami swą imponującą historyczną wiedzą. Zapraszamy Państwa ponownie na ścieżki i szlaki wokół Muszyny, na spotkanie z pięknym krajobrazem i cudowną przyrodą Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Pragniemy także zaproponować Czytelnikom cofnięcie się w czasie, by oczami wyo-braźni zobaczyli starostwo muszyńskie w pełnym rozkwicie, z mistrzem Janem z Czamolasu skosztowali wina na zamku, czy zajrzeli do starej muszyńskiej szkoły, ze zmiennym szczęściem przez wieki wdrażającej małych mieszczan do trudnej sztuki pisania i czytania. Wędrując po muszyńskich wierchach możecie Państwo obejrzeć miejsce hipotetycznej potyczki na Garbach lub odwiedzić Okopy Konfederatów Barskich pod Muszynką, gdzie ponoć przebywał sam Kazimierz Pułaski. W trakcie zwiedzania starych unickich cerkiewek, prawdziwych pereł architektury tych stron, koniecznie muszą Państwo zahaczyć o kościółek w Izbach, by pokłonić się przed kopią obrazu Matki Boskiej Opiekuńczej, kiedyś otoczonego wielką czcią.

Chcemy zaproponować również kolejny skok "za miedzę", tym razem do słowackiego Bardiowa, miasteczka o bogatej historii, malowniczością jak twierdzą znawcy nie ustępującego Kazimierzowi nad Wisłą. Niemalże po drodze zobaczyć można także inne miejscowości na Słowacji, wykąpać się w gorących siarczanych basenach koło Kieżmarku lub poszukać ucieczki od letniego skwaru w ciszy i chłodzie lodowych jaskiń. Podczas każdej prawie wycieczki czy nawet krótkiego spaceru do źródeł mineralnych, nie sposób nie natknąć się na przecinające Muszynę w różnych kierunkach tory kolejowe. Podobnie, jak działo się to sto lat temu, nad bezpieczeństwem przekraczających rogatki czuwają dróżnicy i, choć mają do dyspozycji technikę końca XX wieku, tak jak ich poprzednicy dyżurują po 24 godziny na dobę. Stary dworzec kolejowy ustąpił miejsca nowemu, ale choć na chwilę możemy cofnąć się o ponad 40 lat, by w opowiadaniu Adama Ziemianina powitać na peronie sapiący pociąg.

Jak co roku przypada mi w udziale miły obowiązek wyrażenia wdzięczności i podziwu wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tegorocznego Almanachu, a więc Paniom i Panom: Adamowi Mazurowi, Magdzie Małeckiej-Myślik, Marianowi Adamczykowi, Małgorzacie Bajorek, Łucji Bukowskiej, Danucie Chrostowskiej, księdzu Mieczysławowi Czekajowi, Edwardowi Drozdowi, Ryszardowi Górskiemu, Frankowi Kmietowiczowi, Wittowi Kmietowiczowi, Elżbiecie Kosibie, Januszowi Krzyżanowskiemu, Józefowi Petrovićowi, prof. Kazimierzowi Przybosiowi, Barbarze Ruckiej, Janinie Szurek, Oksanie Szyjan, Antoniemu Szewczykowi, Danucie Śliwie, drowi Tadeuszowi Trajdosowi (podwójnie za tłumaczenie z języka słowackiego), Adamowi Ziemianinowi i innym. Panu Juliuszowi Jarończykowi, który utrwala na kliszach piękno Muszyny, serdecznie dziękuję za zdjęcia. Składam również słowa podziękowania naszym sponsorom, szczególnie firmie CASINOS POLAND, która podobnie jak w roku ubiegłym finansowo wsparła nasze wydawnictwo.

Jeżeli zechcą Państwo wyrazić opinię o Almanachu Muszyny, napisać artykuł bądź podsunąć nam jakiś interesujący pomysł prosimy o skontaktowanie się z redakcją lub Towarzystwem Miłośników Ziemi Muszyńskiej. Chętnie przyjmiemy wszelkie uwagi naszych Czytelników. Kto wie, może uda się Państwu przeżyć w naszym mieście coś niepowtarzalnego, może siedząc kiedyś przy ognisku nad rzeką, wsłuchani w muzykę przyrody zobaczycie błyszczące oczy boginek, mamun czy diabełka, oszukanego przez chytrego młynarza. Tę szczyptę poezji, drgającej w pachnących, ukwieconych beskidzkich łąkach, zabierzcie Państwo do domu, by kazała Warn wrócić do muszyńskiej doliny po raz kolejny.....

Bożena Mściwujewska-Kruk

spis treści >>

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59